Banki

Banki: kryzys bez fuzji

Bank Zachodni WBK jest dobrze oceniany przez analityków i konkurentów. To jedna z tych instytucji, o których bankierzy mówią, że chętnie by ją przejęli. Jednak nie wiadomo, czy kryzys finansowy tych chęci nieco nie wyciszył.
Rzeczpospolita
Na bankowym rynku w Polsce nie ma na razie zmian właścicielskich. Najszybciej może dojść do sprzedaży BZ WBK. Za kilka lat sektor będzie wyglądał inaczej
Jeśli irlandzki AIB sprzeda Bank Zachodni WBK, będzie to pierwsza tak duża transakcja od dwóch lat. W ubiegłym roku nie było żadnej fuzji ani sprzedaży banku innemu inwestorowi. W 2007 roku doszło do podziału Banku BPH i włączenia jego większej części do Pekao SA, a Bank DnB Nord przejął BISE.
Bankowcy inwestycyjni sądzą jednak, że krajobraz bankowy w Polsce za kilka lat może być zupełnie inny niż dotychczas. Większość decyzji o fuzjach i przejęciach będzie i tak podejmowana poza granicami kraju. Tak było w przypadku Fortis Banku, a wcześniej Pekao SA czy BPH. Na listę banków, które mogą być przejęte, trafiają spółki, których właściciele mają straty, problemy z pozyskaniem kapitałów lub które zostały zmuszone przez swoich nowych akcjonariuszy do sprzedaży niektórych aktywów.
Irlandzki AIB musi podnieść kapitały w tym roku. Zorganizowanie emisji akcji czy obligacji jest dość ryzykowne, bo może nie zakończyć się sukcesem. Nawet długoterminowe amerykańskie obligacje rządowe dziś nie sprzedają się najlepiej. AIB pozostaje sprzedaż aktywów lub skorzystanie z rządowej pomocy. W procesach łączenia na pewno nie będą uczestniczyć banki, które dostały rządową pomoc. Można więc wykluczyć niemiecki Commerzbank, holenderski ING, belgijski KBC czy austriacki Raiffeisen. Wśród tych, którzy mogą być zainteresowani wystawianymi na sprzedaż instytucjami, w tym też BZ WBK, są ci, którzy tak bardzo przez kryzys nie ucierpieli i – co ważne – mają gotówkę. Kogo wymieniają analitycy? Hiszpańskiego Santandera, brytyjskie HSBC, włoską Intesa SanPaolo, hiszpańską La Caixa, holenderski Rabobank i francuski Societe Generale. Najwięcej istotnych transakcji było w 2001 roku, kiedy BPH połączył się z PBK, Handlowy z Citi, ING z Bankiem Śląskim, a WBK z Bankiem Zachodnim. Wiadomo, że w tym roku właściciela zmieni Fortis Bank. Belgów zastąpią Francuzi w BNP Paribas. Na nowego inwestora czeka także amerykański AIG Bank. Od jesieni ubiegłego roku Amerykanie nie mogą jednak zakończyć transakcji. Bankowcy inwestycyjni wcale się temu nie dziwią. Twierdzą, że inwestorzy czekają, czy sytuacja w sektorze istotnie się jeszcze nie pogorszy. Prognozy na najbliższą przyszłość i wyniki samych banków po I kwartale tego roku nie są optymistyczne. Mniejsze znaczenie, choć wciąż istotne, mają wyceny. W ubiegłym roku AIG Bank wyceniano na około 1 mld zł. Dziś finansiści twierdzą, że uzyskanie takiej ceny nie jest możliwe. Masz pytanie, wyślij e-mail do autorki: [mail=e.wieclaw@rp.pl]e.wieclaw@rp.pl[/mail]
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL