Banki

Zysk Millennium zmizerniał

Fotorzepa, Kuba Kamiński Kub Kuba Kamiński
Zysk netto Banku Millennium spadł w I kwartale ze 127 do 12,1 mln zł (-90 proc.), głównie przez pogorszenie portfela kredytów dla firm i rezerwy
Analitycy oczekiwali ponad dwa razy lepszego wyniku. Dla porównania prezes Bogusław Kott zarobił w zeszłym roku prawie 2,2 mln zł.
Bank podał, że do spadku wyników przyczyniła się „wojna depozytowa”, która negatywnie wpłynęła na marże na lokatach terminowych i na wynik odsetkowy. Wynik z pozycji odsetek w ujęciu pro-forma spadł o 27 proc. (do 180,4 mln zł). Poziom kredytów zagrożonych wzrósł o 410 mln zł (w tym 181 mln zł w związku z walutowymi instrumentami pochodnymi). Rezerwy netto na kredyty zagrożone utratą wartości to 129 mln zł (w tym 54 mln zł z tytułu odpisów związanych z opcjami).
- Wyniki są bardzo słabe, widać , że przemożny wpływ miał wynik odsetkowy, czyli koszty finansowania i poziom rezerw. Jeśli wyłączyć wpływ opcji to rezerwy są zgodne z oczekiwaniami - komentuje Marta Jeżewska z DI BRE Banku. Po 10:00 kurs banku traci 3,7 proc.
Źródło: Reuters

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL