Aplikacje/egzaminy

W sierpniu pierwszy nowy egzamin na sędziego

Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski
8 sierpnia odbędzie się egzamin na aplikację ogólną. Wyznaczony limit to 300 miejsc dla aplikantów. Termin składania zgłoszeń mija 19 czerwca
Minister sprawiedliwości właśnie podpisał zarządzenie w tej sprawie.
Aplikacja ogólna rozpoczyna się nie później niż trzy miesiące od dnia ogłoszenia listy osób zakwalifikowanych po egzaminie wstępnym i trwa rok. W czasie aplikacji jej uczestnicy będą uczęszczać na zajęcia w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury oraz praktyki w sądach, prokuraturach i innych instytucjach związanych z funkcjonowaniem wymiaru sprawiedliwości. Na czas nauki każdy aplikant dostanie patrona koordynatora. Będzie on opiekunem merytorycznym. Przede wszystkim zaś będzie sprawował opiekę nad przebiegiem praktyk.
Warunkiem ukończenia aplikacji ogólnej będzie uzyskanie pozytywnych ocen ze wszystkich sprawdzianów i praktyk objętych programem. [b]Osoby, które pomyślnie ukończą aplikację ogólną, będą mogły się starać o przyjęcie na aplikację specjalistyczną (sędziowską albo prokuratorską)[/b]. O tym, czy będą dalej się uczyć, zdecyduje kolejność umieszczenia kandydatów na liście klasyfikacyjnej aplikantów aplikacji ogólnej – aż do wyczerpania limitu przyjęć.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL