fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Surowce i Chemia

Kto zbuduje szyb w kopalni Zofiówka

Ostatni nowy szyb w polskiej kopalni powstał w podlubelskiej Bogdance
Dziennik Wschodni, Kar Karol Zienkiewicz
Przetarg na nowy szyb. Jastrzębska Spółka Węglowa dopiero za dwa tygodnie rozstrzygnie, kto zrealizuje inwestycję wartą nawet 180 mln złotych
Mamy nadzieję, że to właśnie nasze Przedsiębiorstwo Budowy Szybów dostanie ten czteroletni kontrakt – mówi “Rz” Marian Kostempski, prezes zarządu Kopeksu. Potencjalnym konkurentem PBSz, jak wynika z informacji “Rz”, może być Przedsiębiorstwo Budowy Kopalń (PeBeKa) z grupy kapitałowej KGHM Polska Miedź, które specjalizuje się w inwestycjach dla miedziowego giganta. Wejścia w konsorcjum przy budowie szybu dla JSW nie wykluczał także niedawny giełdowy debiutant Bumech.
– Komisja przetargowa po otwarciu ofert będzie je oceniać jeszcze ok. miesiąca – mówi Katarzyna Jabłońska-Bajer, rzecznik JSW. To oznacza, że wykonawcę inwestycji poznamy najwcześniej w czerwcu.
Jeśli chodzi o budowę nowego szybu – taka inwestycja w Polsce to ostatnio rzadkość. Ostatnio nowy szyb wybudowała lubelska Bogdanka na swym nowym polu wydobywczym Stefanów 2. Wcześniej wykonano szyb w latach 90. przy budowie kopalni Budryk. Ten w JSW (planowana głębokość 1160 m, inwestycja potrwa cztery lata, może pochłonąć ok. 180 mln zł) to jeden z pierwszych etapów rozbudowy kopalni Zofiówka o pole Bzie-Dębina-2-Zachód, na które JSW otrzymała koncesję pod koniec 2008 r.
Cała inwestycja, która pochłonie ponad 2,5 mld zł, jest największa w górnictwie od ponad 20 lat i można ją porównać wręcz do budowy nowego zakładu (taką inwestycję za 400
– 600 mln euro na bazie nieczynnej kopalni Dębieńsko planuje holenderski koncern New World Resources). Pole Bzie-Dębina-2 przedłuży żywotność Zofiówki o 12 lat. A Bzie-Dębina-1 o 70 lat. Jeżeli JSW dostanie na nie koncesję – inwestycje blokują mieszkańcy obawiający się szkód górniczych.
Kolejnym krokiem inwestycyjnym w JSW ma być rozbudowa kopalni Pniówek o pole Pawłowice, jednak i tę inwestycję blokują mieszkańcy, m.in. Pielgrzymowic.
Gigantyczne plany inwestycyjne JSW są odważne – nie wiadomo, czy ich tempa nie powstrzyma kryzys. Spółka, która jest największym w Europie producentem węgla koksującego, odczuwa już bowiem skutki kryzysu – spadła koniunktura na stal, do produkcji której używa się właśnie węgla koksowego. Bo choć w latach 2008
– 2015 JSW ma wydać na inwestycje ok. 6 mld zł, to ten rok może być dla niej wyjątkowo trudny – z powodu spadku popytu na węgiel jej przychody mogą być niższe o 2 mld zł.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA