fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Budżet i Podatki

NBP nie pomoże budżetowi

Fotorzepa, Dariusz Majgier DM Dariusz Majgier
Słaby złoty uchronił NBP od straty w 2008 r. Zysku bank centralny również nie wypracował – dowiedziała się „Rz”
Jak ustaliła „Rz”, wynik finansowy Narodowego Banku Polskiego za 2008 r. wyniósł zero. Informacji tych nie potwierdził wczoraj członek zarządu NBP Zdzisław Sokal. – Mogę jedynie powiedzieć, że szacunki ze stycznia mówiące o wyniku zbliżonym do zera nie były złe – mówi „Rz”.
W zeszłym tygodniu sprawozdanie finansowe banku centralnego przyjęła Rada Polityki Pieniężnej, teraz trafi ono do rządu.
– Z bardziej oficjalną informacją na temat wyniku finansowego wolimy poczekać do czasu, aż zapoznają się z nim ministrowie – tłumaczy Zdzisław Sokal. Zgodnie z prawem do końca marca zarząd NBP ma obowiązek sporządzić sprawozdanie finansowe, a do 30 kwietnia przedstawić je do zatwierdzenia Radzie Ministrów.
W styczniu Zdzisław Sokal mówił „Rz”, że dzięki osłabieniu złotego pod koniec 2008 roku NBP nie powinien zanotować straty. Prezes NBP Sławomir Skrzypek mówił także kilkakrotnie, że zarządzanie rezerwami walutowymi w 2008 roku przyniosło NBP wyjątkowo dobre wyniki. Osłabienie polskiej waluty oznacza wyższą ocenę aktywów zagranicznych NBP. To właśnie m.in. z powodu mocnego złotego w 2007 roku bank centralny miał ponad 13 mld zł straty.
I choć jest to jedynie zapis księgowy, niezagrażający funkcjonowaniu banku centralnego, to jednak brak zysku ma konkretne konsekwencje dla budżetu państwa. Do roku 2007 dywidenda dla budżetu sięgała kilku miliardów złotych, w 2005 roku przekroczyła 4 miliardy złotych.
– Na pewno pieniądze z NBP budżetowi by się przydały. Choć, żeby było to odczuwalne, potrzeba podobnej skali jak w przypadku wypłaty zysku za 2007 rok, czyli ok. 2,5 mld złotych – mówi Jakub Borowski, ekonomista Invest-Banku.
Deficyt budżetu po marcu wyniósł 10,6 miliarda złotych, tj. prawie 60 proc. zaplanowanych na ten rok 18,2 mld zł.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA