fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polak za granicą

Czy kobieta w ciąży, która pracowała przez ostatni rok za granicą, ma prawo do zasiłku w Polsce?

[b]Po dwudziestu dwóch miesiącach życia w Irlandii zdecydowałam się na powrót do Polski. Jestem w trzydziestym tygodniu ciąży. W Irlandii byłam zatrudniona w fabryce od 19 lipca 2007 r. do 31 października 2008 r. Pracowałam na cały etat, ale zostałam zwolniona na skutek likwidacji firmy.
Mam udokumentowane 3 lata pracy w Polsce, jednak tylko na pół etatu. Tu w Irlandii nie należy mi się nic, ponieważ mam za mało składek PRSI.
Chciałabym się dowiedzieć czy przysługuje mi zasiłek dla bezrobotnych w Polsce, skoro nigdy nigdzie go nie brałam? Interesuje mnie również kwestia tego, czy przysługuje mi urlop macierzyński w Polsce?[/b]
Nasza czytelniczka ma małe szanse na otrzymanie w Polsce zasiłku dla bezrobotnych. Potwierdza to [link=http://www.rp.pl/artykul/274304,288903_Odpowiedz_Ministerstwa_Pracy_i_Polityki_Spolecznej_Departament_Koordynacji_i_Systemow_Zabezpieczenia_Spolecznego_z_30_marca_2009_r__na_pytanie__RZ__Online_dotyczace_zasilku_dla_bezrobotnych_dla_ciezarnej__powracajacej_z_zagranicy_.html]odpowiedź Departament Koordynacji i Systemów Zabezpieczenia Społecznego w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej[/link], na pytanie, które zadaliśmy w tej sprawie.
Aby uzyskać prawo do tego zasiłku na zasadach wspólnotowej koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, czytelniczka musiałaby spełniać warunki określone w polskim prawie. Jednym z nich jest wymóg, by osoba bezrobotna (w okresie osiemnastu miesięcy poprzedzających dzień zarejestrowania w powiatowym urzędzie pracy) była zatrudniona w Polsce lub opłacała składki na Fundusz Pracy.
[b]Ostatnim krajem, w którym pracowała czytelniczka nie jest Polska, a Irlandia, dlatego to właśnie tam powinna ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych.[/b]
Problem otrzymania zasiłku dla bezrobotnych przez osoby powracające z zagranicy opisywaliśmy szczegółowo w artykule "[link=http://www.rp.pl/artykul/204202.html]Bezrobotny dostaje zasiłek z tego kraju, gdzie ostatnio pracował[/link]".
Podobnie przedstawia się kwestia zasiłku macierzyńskiego. Z uwagi na to, że ostatnim miejscem zatrudnienia była Irlandia, czytelniczka powinna zwrócić się do [link=http://www.welfare.ie/EN/ContactUs/Pages/default.aspx]irlandzkiej instytucji łącznikowej[/link] z pytaniem o prawo do tego zasiłku. Instytucja irlandzka, o ile będzie to konieczne, zsumuje polskie i irlandzkie okresy ubezpieczenia, w celu przyznania świadczenia.
[link=http://www.rp.pl/artykul/274304,288903_Odpowiedz_Ministerstwa_Pracy_i_Polityki_Spolecznej_Departament_Koordynacji_i_Systemow_Zabezpieczenia_Spolecznego_z_30_marca_2009_r__na_pytanie__RZ__Online_dotyczace_zasilku_dla_bezrobotnych_dla_ciezarnej__powracajacej_z_zagranicy_.html]Kliknij tutaj, żeby zobaczyć odpowiedź Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej [/link].
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA