fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koszty hotelowe są przychodem pracownika do ozusowania

Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek
Piotr Kowalczuk
Nasza firma wysyła pracowników do pracy za granicę. Zapewniamy im tam noclegi w hotelu. Czy koszty takiego zakwaterowania stanowią ich przychód, od którego należy opłacić składki na ubezpieczenia społeczne?
[b]Tak.[/b] Tego rodzaju koszty stanowią przychód. Zgodnie bowiem z art. 12 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=C0D33894C5DC5CD065CBE96A63A35AF3?id=80474]ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.)[/link] przychodem ze stosunku pracy są wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężna świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń. W świetle tego przepisu koszty ponoszone przez pracodawcę z tytułu wynajmu pokojów w hotelu dla wysłanych za granicę pracowników uznaje się za świadczenia w naturze.Przychody, od których nie opłaca się składek na ubezpieczenia społeczne, są wymienione w rozporządzeniu składkowym. W jego przepisach nie znalazły się ponoszone przez pracodawcę koszty zakwaterowania pracowników. Z tego powodu należy od nich opłacać składki. Ze względu na to, że jest to świadczenie w natur...
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA