fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lokaty i inwestycje

Złoty znów słabnie

Fotorzepa, Seweryn Sołtys
Na światowych rynkach finansowych znów wzrasta awersja do ryzyka. Euro osłabia się do dolara, ciągnąc w dół waluty naszego regionu
Zapoczątkowanego w piątek osłabienia złotego nie można niestety tłumaczyć zwykłą korektą po mocnym wzroście w poprzednich tygodniach.
Większość walut Środkowej Europy osłabia się dziś do euro. Inwestorzy porzucają ryzykowne aktywa i skupują waluty krajów o niskich stopach procentowych. Do tego odwrotu, po spadkach na światowych giełdach przyczyniły się problemy z planem restrukturyzacji amerykańskich koncernów branży motoryzacyjnej, General Motors i Chryslera.
Jak często się zdarza - inwestorzy uznają osłabienie kursu euro wobec dolara za sygnał odejścia od złotego (i walut krajów wschodzących). Ostatnio złoty zyskiwał do innych walut, równolegle z umacnianiem się eurodolara. Do zmniejszenia sentymentu do regionu przyczyniły się też zeszłotygodniowe zawirowania polityczne w Czechach i na Węgrzech. W miarę stabilny pozostaje kurs rumuńskiego leja (o 15:00 umacnia się do euro o 0,69 proc.). Wzrósł on dziś do poziomu najwyższego od niemal 7 tygodni. Dealerzy podejrzewają, że bank centralny dokonał interwencji w jej obronie. Ostatnio [link=http://www.rp.pl/artykul/281616.html]MFW zezwolił na wsparcie Rumunii[/link] kwotą 20 mld euro. O 17:32 wspólna waluta kosztuje 4,73 zł. Powodem osłabienia złotego do euro może być też wygasanie opcji walutowych, generujące wzmożony popyt na walutę. - Złoty jest na najlepszej drodze do dalszego osłabienia z powodu opcji walutowych. Wkrótce może testować poziom 4,9 za euro – [link=http://www.rp.pl/artykul/284042.html]uważają analitycy ING Banku Śląskiego[/link]. Dolar kosztuje po południu 3,59 zł (+2,67 proc.). Kurs franka rośnie do 3,12 zł. [b][link=http://www.rp.pl/temat/215270.html]Śledź kursy walut na bieżąco[/link][/b] Standard & Poor's Ratings Services obniżył długoterminowy rating Węgier w walucie krajowej i zagranicznej z "BBB" do "BBB minus". Kurs forinta spadł o ok. 2 proc. do euro. Sytuacja na Węgrzech dodatkowo osłabiała złotego. Złoty w ciągu kilku sesji może osłabić się nawet do dołków z lutego. O ruchu kursu może zdecydować szczyt G20, który rozpoczyna się 2 kwietnia.
Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA