fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przestępczość

Akcja „Kopernik”: Hiszpanie aresztowali ponad 20 Polaków

44 osoby związane z międzynarodową przestępczością zatrzymali hiszpańscy policjanci. Oskarżono je o nakłanianie nieletnich do prostytucji, groźby, szantaż i członkostwo w nielegalnej organizacji
W piątek policjanci aresztowali na Wyspach Kanaryjskich dziewięć osób, w tym dwóch Polaków. Była to już trzecia faza prowadzonej od 2007 roku operacji „Kopernik”. Zatrzymani to 39-letni Waldemar C. (ps. Waldek) i 40-letni Piotr B. (ps. Pedro) oraz Hiszpanie, Niemcy i Serbowie.
W 2007 roku policja udaremniła porwanie małżeństwa z dziećmi na wyspie Lanzarote. Aresztowano wówczas pięciu Polaków, Serba i Hiszpana. Oprócz Hiszpana wszyscy poszukiwani byli międzynarodowymi listami gończymi, a kilku polska policja poszukiwała m.in. za morderstwo i przemyt narkotyków. Zatrzymani bandyci byli uzbrojeni. Ciągle nie wiadomo, kto był zleceniodawcą, który wypłacił bandytom 6 tysięcy euro zaliczki. Drugim etapem operacji było rozbicie w Walencji szajki kradnącej luksusowe samochody. Aresztowano wtedy 22 osoby, w tym 16 Polaków.
Ostatnia akcja na Wyspach Kanaryjskich rozpoczęła się, kiedy na policję zgłosiła się wykorzystywana do pracy w nocnym klubie Ukrainka. Policja wkroczyła do czterech nocnych klubów, które podejrzewano o współpracę z przestępcami. Zatrzymano siedmiu właścicieli lub zarządzających klubami nocnymi. Wszystkim zatrzymanym zarzuca się przynależność do nielegalnej organizacji, przestępstwa przeciwko prawu pracy, groźby i szantaż. Przestępcy obiecywali Polkom i Czeszkom legalną pracę przy sprzątaniu. Szukali tych, które miały kłopoty finansowe, przekonywali, że praca jest łatwa i dobrze płatna. Kobiety wywozili nie tylko do Hiszpanii. Po przyjeździe okazywało się, ze zamiast obiecanej pracy mają do spłacenia ogromne „długi”. Wśród zmuszanych do prostytucji są też kobiety nieletnie.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA