fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Toksyczne aktywa właściciela BRE

AFP
Commerzbank ostrzegł, że na wynikach banku w 2009 r. będą mocno ciążyły toksyczne aktywa, które szacuje się na ponad 50 mld euro
Na wynik Commerzbanku mocno negatywnie wpłynęło przyjęcie Dresdner Banku.
W całym 2008 r. Commerzbank miał 3 mln euro zysku, ale oddziały inwestycyjne poniosły 1,7 mld euro straty na pożyczkach hipotecznych i transakcjach handlowych. Wynik został jednak mocno obciążony stratą, którą miał Dresdner Bank. Szacuje się, że razem Commerz i Dresdner w 2008 r. miały stratę netto rzędu 6,57 mld euro.
Dresdner Bank, który został przejęty w styczniu ma w swoich portfelach 39,9 mld euro złych długów, a Commerzbank na koniec 2008 r. szacował swoje toksyczne aktywa na 15,5 mld euro. Władze banku zastrzegły, że nie podejmują się prognozowania wyników na 2009 r. - W 2009 r. prawie wszystkie nasze portfele inwestycyjne będą cierpieć zw względu na kiepskie warunki rynkowe, dlatego wyniki banku będą silnie dotknięte – czytamy w raporcie rocznym. Władze zapowiedziały szybszą restrukturyzację swoich struktur i spodziewają się, że znaczna redukcja ryzyka z bilansu nastąpi jeszcze przed 2011 r. Ze względu na kłopoty z płynnością finansową Commerzbank dwukrotnie już otrzymał pomoc rządową. Główny udziałowiec BRE Banku dostał w styczniu dodatkowe 10 mld euro od niemieckiego rządu w zamian za 25 proc. swoich udziałów. Wcześniej Commerzbank otrzymał 8,2 mld euro wsparcia rządowego oraz poręczenia kredytów do sumy 15 miliardów euro. Commerzbank ma 70 proc. akcjonariatu BRE Banku, trzeciego co do wielkości banku działającego na polskim rynku finansowym, którego częścią są Multibank i mBank.
Źródło: bloomberg.com
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA