fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Od autorskich egzemplarzy też jest podatek

Fotorzepa, Raf Rafał Guz
[b]Nasza firma jest wydawcą poradników prawnych. Poradniki są z reguły monotematyczne i każdy przygotowuje inna osoba. W umowie z autorami mamy zapisane, że każdy z nich dostaje 15 egzemplarzy autorskich. Do tej pory nie pobieraliśmy od nich z tego tytułu podatku, ale w urzędzie skarbowym powiedziano nam, że powinniśmy to robić. Czy rzeczywiście?[/b][b]Tak[/b]. Prawo autora do otrzymywania takich egzemplarzy wynika z art. 63[link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=181883] ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (DzU z 2006 r. nr 90, poz. 631 ze zm.)[/link]. Zgodnie z tym przepisem, jeżeli umowa obejmuje sporządzenie egzemplarzy przeznaczonych do udostępnienia publiczności, twórcy należą się egzemplarze autorskie w liczbie określonej w umowie.Egzemplarze autorskie nie są brane pod uwagę przy obliczaniu wynagrodzenia autorskiego, jeżeli jest ono związane z liczbą egzemplarzy dzieła.Mimo to – zdaniem organów podatkowych – ich wartość ...
REKLAMA
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA