fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo w firmie

Składki nie do odliczenia

A co ze składkami ZUS od drobnych zleceń do 200 zł?
Niestety, w przepisach o ubezpieczeniach społecznych nie przewidziano dla nich specjalnych rozwiązań. Jeśli umowa-zlecenie podlega oskładkowaniu, płatnik powinien normalnie naliczyć składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Jednak składki na ubezpieczenia społeczne nie pomniejszają przychodu do opodatkowania z tytułu takiego drobnego zlecenia (jak to jest przy zwykłych zleceniach). Składki zdrowotnej nie można natomiast odliczyć od zryczałtowanego podatku. Gdy jednak w danym roku zleceniobiorca uzyska jakiekolwiek dochody opodatkowane według skali podatkowej (np. z pracy, umów-zleceń, z których należności przekraczają miesięcznie 200 zł), będzie mógł składki potrącone od tych drobnych zleceń odliczyć odpowiednio od dochodu i od podatku w zeznaniu rocznym. Art. 26 ust. 1 pkt 2 ustawy o PIT i odpowiednio art. 27b pozwalają bowiem na odliczenie wszelkich składek pobranych przez płatnika ze środków podatnika na obowiązkowe ubezpieczenia, z wyjątk...
REKLAMA
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA