fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lekarze i pielęgniarki

Lekarz musi stawiać diagnozę po polsku

Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski
Zagraniczny lekarz będzie musiał zapłacić 400 zł za egzamin z języka polskiego
Ministerstwo Zdrowia przygotowało nowe przepisy dotyczące znajomości języka polskiego niezbędnej do wykonywania zawodu lekarza oraz zasad przeprowadzania egzaminu z tej znajomości.
[b]Lekarz będący obywatelem innego państwa ubiegający się o prawo wykonywania zawodu w naszym kraju musi znać język polski.[/b] Stopień posługiwania się nim ma pozwalać cudzoziemcowi na stosowanie w mowie i piśmie prawidłowej terminologii medycznej, korzystanie z literatury fachowej, porozumiewanie się z pacjentami, a także czytelne i bezbłędne prowadzenie dokumentacji. Dla cudzoziemców spoza Unii Naczelna Rada Lekarska ma przeprowadzać egzaminy z języka polskiego.
[b]Lekarz będzie musiał przejść cztery sprawdziany[/b]. Egzaminatorzy przeprowadzą dyktando, rozumienie tekstu mówionego, umiejętność czytania ze zrozumieniem oraz praktyczną umiejętność zbierania wywiadów oraz udzielania porad pacjentom. [b]Do zaliczenia egzaminu w każdej jego części trzeba będzie zdobyć 55 proc. możliwych do uzyskana punktów. Koszt egzaminu to 400 zł.[/b] W szczególnych okolicznościach może być on zmniejszany o połowę. Niezdany egzamin będzie można powtórzyć po upływie co najmniej sześciu miesięcy.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA