fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

GAZ-owa wojna oligarchów

Rosja może pozostać bez swojego największego koncernu motoryzacyjnego – Grupy Gaz. Bankructwa koncernu Olega Deripaski chcą inni oligarchowie
Michaił Friendam, 71. bogacz świata wg. Forbesa, 93. na liście Władimir Lisin oraz Wiktor Rasznikow chcą bankructwa Olega Deripaski – jeszcze w minionym roku najbogatszego Rosjanina z majątkiem wycenianym na ponad 40 mld dol.
Dziś co najmniej właśnie na tyle zadłużone są spółki Deripaski, a on sam spadł w rankingu Forbesa z 9. na 164. miejsce. Lisin, właściciel metalurgicznego giganta LMK, domaga się od należącego do Deripaski największego rosyjskiego producenta samochodów, Grupy Gaz, zapłaty miliarda rubli (ok. 28 mln dol.) za dostarczony metal. Gaz ma prawie 90 tys. pracowników w 18 fabrykach Rosji i W. Brytanii. Przychody ze sprzedaży w 2007 r. wyniosły 6 mld dol. Lisin ogłosił właśnie, że Gaz powinien upaść, bo nie jest w stanie spłacić długów.
Miliarda rubli od Gazu dochodzi też w sądzie inny oligarcha, właściciel Magnitogorskiego Kombinatu Metalurgicznego, Wiktor Rasznikow. Długi Gazu sięgają wg. portalu Gazeta.ru 45 mld rubli (11,5 mld dol.). W piątek Królewski Sądy Wyspy Jearsey zamroził 13,7 mln funtów znajdujących się na koncie spółki energetycznej Deripaski En+Group zarejestrowanej na tej wyspie. Z wnioskiem przeciwko En+ wystąpił Alfa-bank, największy prywatny bank Rosji należący do Michaiła Friednama. Ten bank to jeden z największych, które kredytują spółki Deripaski, w tym Grupę Gaz. Bank złożył do sądu kilkanaście wniosków o ściągnięcie od Gazu długów. Dotąd wygrał sprawy na 300 mln rubli (8 mln dol.). Na niekorzyść Olega Deripaski działa też rosyjski rząd. Chociaż Grupa Gaz została zakwalifikowana do rządowej pomocy, to dotąd jej nie otrzymała. Wskutek braku pieniędzy na bieżącą działalność, Gaz już zwolnił ok. 20 tys. ludzi i kilka razy wstrzymywał produkcję. Eksperci uważają, że oligarcha może poświęcić Gaz, by ratować najważniejszą swoją spółkę – aluminiowy koncern Rusal. To trzeci największy producent aluminium na świecie. Koncern ma ok. 17 mld dol. długów. Część akcji jest w zastawie u państwowych banków.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA