fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Korekta amortyzacji po przekształceniu

Fotorzepa, Robert Gardziński Robert Gardziński
Na koniec 2008 r. przekształciliśmy się ze spółki jawnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. W październiku wspólnicy spółki jawnej kupili samochód ciężarowy, ale nie zamortyzowali go jednorazowo, tylko według metody degresywnej. Czy spółka z o.o. może skorygować ten błąd i naliczyć jednorazową amortyzację tego auta?
[b]Tak[/b], odpowiedziała [b]Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 6 października 2008 r. (IBPB3/423-545/08/CzP)[/b], zakładając, że spółka z o.o. spełnia pozostałe warunki do jednorazowej amortyzacji. Izba zgodziła się z podatnikiem, że mamy tu do czynienia z przejęciem praw podatkowych przez spółkę – osobę prawną, która powstała w wyniku przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej (na podstawie art. 93a ust. 1 pkt 2 ordynacji podatkowej, dalej op).Odpowiedź jest o tyle zaskakująca, że zgodnie z art. 22h ust. 2 ustawy o PIT (i art. 16h ust. 2 ustawy o CIT) podatnicy wybierają jedną z metod określonych w art. 16i – 16k przed rozpoczęciem amortyzacji środka trwałego i wybraną metodę muszą stosować do pełnego zamortyzowania tego składnika majątku.Katowicka izba nie uzasadniła szczegółowo swojego stanowiska. Możemy tylko domyślać się, że była podobnego zdania jak [b]Izba Skarbowa w Poznaniu, która w interpretacji z 8 wrze...
REKLAMA
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA