fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Sędziowie stracili awanse poziome

Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski
Posłowie odrzucili weto prezydenta do ustawy sędziowskiej
W ciągu najbliższego tygodnia prezydent musi podpisać nowelę [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=162548]ustawy o ustroju sądów powszechnych[/link] i zarządzić jej publikację. Kiedy tak się stanie, zmieni się sytuacja blisko dwutysięcznej rzeszy sędziów. Chodzi o tych, którzy mają 15-letnie doświadczenie i nie zostali ukarani dyscyplinarnie.
Rząd, jako autor, a potem i Sejm dwukrotnie chcieli odebrać sędziom możliwość poziomego awansowania (awans zawodowy z pozostaniem do orzekania w starym sądzie). Dwa razy na przeszkodzie stanęło weto prezydenta. W piątek Sejm zdołał odrzucić drugie z nich (pierwsze nigdy się nie doczekało głosowania).
Sędziowie, którzy do chwili wejścia w życie noweli uzyskali lub mogą jeszcze uzyskać tzw. awans poziomy, czyli np. tytuł sędziego okręgowego w sądzie rejonowym, po jej wejściu w życie natychmiast go stracą.
Tuż po głosowaniu sędziowie zapowiadali, że sprawa skończy się w Trybunale Konstytucyjnym. – Odebrano nam prawo, które dla wielu z nas było jedyną możliwością awansu – mówi „Rz” sędzia Jaromir Stąpniewski. Inni dodają, że zrobiono to w sposób arogancki i nie licząc się ze zdaniem środowiska.
Jednakże również w gronie sędziów są przeciwnicy awansów poziomych. Bardzo często wśród nich wymieniano sędziów sądów apelacyjnych (oni jedyni pozbawieni są możliwości awansu poziomego). Jako argument podawano upadek autorytetu sędziego sądu apelacyjnego.
Do przeciwników ustawy należy także Zbigniew Ćwiąkalski, minister sprawiedliwości. Jego zdaniem zniesienie możliwości takiego awansowania zlikwiduje chaos, jaki powstał po jego wprowadzeniu. W wyniku nowelizacji (wprowadzonej jeszcze przez Zbigniewa Ziobrę) w jednym sądzie mamy sędziów o różnych tytułach i stanowiskach.
[b]W zamian za awans w nowelizacji ustawy o ustroju sądów powszechnych dla sędziów przewidziano trzy stawki awansowe w wysokości: 107 proc., 115 proc. i 120 proc. stawki podstawowej.
Wynagrodzenie zasadnicze sędziego po pięciu latach pracy podwyższane będzie do pierwszej stawki awansowej, po 10 latach – do drugiej, po 15 – do trzeciej. Przepisy te dotyczyć będą też prokuratorów.[/b]
Według danych Ministerstwa Sprawiedliwości wnioski o awanse poziome złożyło do tej pory 1400 sędziów.
[ramka][b][link=http://blog.rp.pl/goracytemat/2008/12/19/nie-bedzie-awansu-poziomego-sedziow/]Skomentuj artykuł[/link][/b][/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA