fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sporty zimowe

Dziś wspomnienie z Anterselvy

Wicelider PŚ ma 42 punkty straty do Norwega Emila Hegle Svendsena. Za pucharowe zwycięstwo dostaje się 50 punktów
AP
Tomasz Sikora po krótkim odpoczynku znów startuje w Hochfilzen. Wicelider klasyfikacji zacznie od biegu indywidualnego na 20 km. W sobotę czeka go sprint
Najdłuższy bieg w biatlonie to konkurencja, w której Sikora odniósł pierwszy wielki sukces – został mistrzem świata w roku 1995. Wtedy w Anterselvie, małej włoskiej miejscowości w Południowym Tyrolu, była to sensacja. Nieznany młody Polak wygrał królewski bieg przed Jonem Age Tyldumem (Norwegia) i Olegiem Ryżenkowem z Białorusi.
Tomasz Sikora ma dobre wspomnienia z Anterselvy, ma też drugi, srebrny medal MŚ w tej konkurencji z 2004 roku. W Oberhofie wyprzedził go tylko Francuz Raphael Poirée.
[wyimek]Strzelanie jest ważniejsze w biegu na 20 km niż w konkurencjach, w których wykonuje się karne rundy[/wyimek]
Bieg indywidualny ma w sobie najwięcej z biatlonowej tradycji – rywalizowano w ten sposób jeszcze w czasach, gdy strzelano do papierowych tarcz. Tarcze się zmieniły, karabiny też, ale zasada doliczania karnej minuty za każdy niecelny strzał została. Strzelanie jest ważniejsze w biegu indywidualnym niż w konkurencjach, w których po pudłach wykonuje się karne rundy po 150 m – przebiegnięcie jednej kosztuje zwykle od 21 do 26 sekund.
Nawet oglądanie biegu na 20 km nie jest tak proste jak biegu pościgowego. Liderzy zmieniają się często, karne minuty weryfikują kolejność po kolejnych strzelaniach.
Puchar Świata zatrzymał się w Hochfilzen na drugi tydzień ze względu na złą pogodę w słoweńskiej Pokljuce. Dla biatlonistów to dobrze – mieli krótką przerwę w codziennej pracy. „Trener dał nam trochę wolnego, myślę, że ten odpoczynek bardzo mi się przyda” – napisał Sikora na swej stronie internetowej.
Długa trasa w Hochfilzen jest dość ciężka, trochę niepokoju w polskim mistrzu budzi także możliwa zmiana pogody – ma być więcej opadów śniegu i wyższa temperatura. Dotychczasowa forma Sikory nie powinna się jednak zmienić.
W męskich zawodach obok polskiego wicelidera PŚ wystartuje ta sama trójka co tydzień temu: Adam Kwak, Łukasz Szczurek i Tomasz Puda. Kobieca reprezentacja powiększyła się wreszcie o Krystynę Pałkę, piątą biatlonistkę igrzysk w Turynie. Pierwszy start po wyleczeniu kontuzji zapewne nie będzie łatwy, ale sztafeta będzie mocniejsza. Poza Pałką w Austrii są jak poprzednio Magdalena Nykiel, Agnieszka Grzybek, Weronika Nowakowska, Paulina Bobak i Magdalena Gwizdoń, która ze startu na start biega i strzela coraz lepiej.
Puchar Świata w biatlonie nie ma tak gęstego programu startów jak biegi czy skoki narciarskie. Po zawodach w Hochfilzen jest spora świąteczna przerwa, po niej kolejne zawody odbędą się 6 – 11 stycznia w Oberhofie.
[ramka]> KLASYFIKACJA PŚ mężczyzn (po 5 zawodach): 1. E. H. Svendsen (Norwegia) 276 pkt, 2. T. Sikora (Polska) 234, 3. M. Greis (Niemcy) 200, 4. O. E. Bjoerndalen 197, 5. A. Os 172, 6. H. Hanevold (wszyscy Norwegia) 147.
> KLASYFIKACJA PŚ kobiet (po 5 zawodach): 1. M. Beck (Niemcy) 224 pkt, 2. S. Sliepcowa (Rosja) 219, 3. T. Berger (Norwegia) 206,... 14. M. Gwizdoń 116, 37. W. Nowakowska (obie Polska) 35.
> PROGRAM PŚ
Czwartek 18 grudnia
10.30 – bieg ind. mężczyzn (20 km)
14.15 – bieg ind. kobiet (15 km)
Sobota 20 grudnia
10.30 – sprint mężczyzn (10 km)
14.15 – sprint kobiet (7,5 km)
Niedziela 21 grudnia
10.45 – sztafeta mężczyzn (4x7,5 km)
14.15 – sztafeta kobiet (4x6 km)
Biegi transmitują Eurosport i TVP Sport.[/ramka]
[i]Oficjalna strona Tomasza Sikory
[link=http://www.tomaszsikora.net]www.tomaszsikora.net[/link][/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA