fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Styl życia

Go‚ go czyli faza na sport

Bluegirl na sezon zimowy 2008/2009. Moda haute couture inspirowana strojem zawodników slalomu giganta, tzw. gumą i szortami. Rękawy z rękawiczkami, wciągane jak rajstopy
EAST NEWS
Sportowe ubranie sprzed paru lat wydaje się równie archiwalne jak czteroletni komputer. Szybkość zmian w technologii tkanin dorównuje sektorowi IT
Gdy cywilizacja przykuła nas do krzeseł i monitorów‚ musimy się ruszać‚ choćby w odruchu samoobrony. Chodząc rano na spacery z psem do parku‚ obserwuję jak z roku na rok rośnie liczba biegaczy. Biegają dziesiątki tysięcy ludzi. Reszta uprawia – lub stara się uprawiać – cokolwiek: narty‚ tenis‚ bieganie‚ squash‚ nordic walking. Albo przynajmniej w domu pomachać nogami.
A ponieważ w żadnym gimnazjonie nie można się dzisiaj pokazać w byle T-shircie‚ do wszystkiego służą wyspecjalizowane ubrania. Jeśli uprawiamy kilka dyscyplin‚ może uzbierać się z tego spora szafa.
Sport – obok dżinsów – wywarł na modę ostatnich 20 lat największy wpływ. Wystawa Fashion & Sport‚ którą obejrzałam niedawno w londyńskim Muzeum Victoria & Albert (otwarta do 4 stycznia), rzuca na sprawę ciekawe światło. Pokazuje, jak sport wtargnął do mody i zawłaszczył jej wielkie obszary.
[srodtytul]Tenis z krokodylkiem[/srodtytul]
W V&A historia zaczyna się w 1926 roku od tenisisty Lacoste'a‚ założyciela luksusowej marki‚ która teraz już oderwała się od tenisa. Był on pierwszym królem tego najelegantszego ze sportów. Dzisiejsze polo z krokodylkiem w 100 kolorach jest dalekim echem tego pierwszego z pikowanej białej bawełny. Wtedy inny kolor niż biel na korcie był nie do pomyślenia.
Potem następuje przerwa. Rozwój kultury fizycznej nabiera tempa dopiero w latach 70. – 80. Świat ćwiczy aerobik razem z Jane Fondą. Strój treningowy‚ adidasy i białe skarpetki podbijają ulice na obu półkulach. Rodzi się kult dresu‚ na początku pozytywny‚ potem stopniowo coraz bardziej wynaturzający się w subkulturze przedmieść.
Ubrania sportowe z lat 80. nie budzą przyjemnych skojarzeń – wzory w maziaje‚ skrzypiące materiały jak słynne "szelesty". Kroje z wielkimi ramionami‚ szerokimi rękawami‚ fiolety‚ zielenie‚ turkusy – ten styl odnaleźć jeszcze można w lumpeksach. Brrr!
[srodtytul]Dres z falbanami[/srodtytul]
To w latach 80. zaczyna się moda na kurtki puchowe‚ dziś najbardziej banalne okrycie zimowe. Na Fashion & Sport można obejrzeć zarówno prehistoryczne egzemplarze tego gatunku, jak i jego najnowsze technologiczne zdobycze. Puchówka Aitora Throupa (rok 2008) – uszyta z segmentów – dopasowuje się do anatomii ciała. Kurtka Prady z roku 1999 – na wierzchu ma nylon‚ w środku wełnę i puch. Waga 200 g. Pamiętam pierwsze polskie siermiężne kurtki z lat 80.‚ szyte w zakładach alpinistycznych‚ bo w sklepach ich wtedy nie było. W porównaniu z tymi cudami techniki wydają się futrem jaskiniowca. Dziś wystarczy włożyć kurtkę sportową sprzed pięciu lat‚ żeby poczuć‚ że obcujemy z ubiorem historycznym.
Na przełomie stuleci‚ kiedy do akcji wkraczają Prada‚ Chanel‚ Dior‚ Vivienne Westwood‚ moda zaczyna reinterpretować tradycję sportową. W V&A widać‚ jak każdy z projektantów robi ze sportem co chce i jak nakazuje mu własna estetyka. Chanel – czarno‚ beżowo‚ biało‚ Yamamoto – z draperiami i asymetrycznie‚ u Westwood nawet w dresach piętrzą się falbany‚ a krok wisi w kolanach.
[srodtytul]Praktyczne oponki[/srodtytul]
Na mnie‚ człowieku praktycznym, wrażenie zrobiły buty na obcasie Cole Haan‚ znanej amerykańskiej marki z wyższej półki. Mariaż elegancji i rozsądku – wysoki obcas‚ ale z podeszwą w technologii Nike Air (Cole Haan został kupiony przez Nike w 2000 roku). But w którym można chodzić‚ nawet szybko. Mogłyby się tu znaleźć także damskie półbuty firmy Camper z najnowszej kolekcji Together (do obejrzenia i/lub nabycia w internecie [link=http://www.camper.es]www.camper.es[/link]). Designer Alfredo Haberli zaprojektował dla camperów zewnętrzny pokrowiec z gumy‚ a wykonał go potentat opon Good Year. Pokrowce przypominają trochę płytkie kalosze‚ które kiedyś panowie nakładali na obuwie‚ żeby ich nie zabłocić. Te są z kolorowej gumy‚ ładne‚ zabawne. I praktyczne w naszym klimacie.
[srodtytul]Frędzle do zbierania rosy[/srodtytul]
Z wystawą w Londynie zbiegła się warszawska prezentacja włoskich firm szyjących ubrania w stylu sportowym‚ ale do noszenia nie tylko na boisku. Dhea szyje spodnie i bluzki w stylu treningowym‚ Chervo wywodzi rodowód od golfa i może liczyć na niewielkie grono fanek tego elitarnego w Polsce sportu‚ CBY to spec od puchówek.
O ile narciarstwo ma w Polsce 4 miliony fanów‚ to golf liczy ich zaledwie 15 tysiecy‚ z tego kobiet może tysiąc. W golfie nie ma mowy o dowolności stroju. Spódniczka nie może być za krótka (podobno na niektórych polach mierzą‚ czy nie jest). Tiger Woods nie zgadza się nawet na zwykły Tshirt‚ jeżeli już to z golfem. Podoba mi się ta dyscyplina‚ rzecz rzadka dzisiaj w modzie. Sądzę‚ że zawodnicy także są zadowoleni‚ bo elegancki uniform to wyróżnienie dla uprawiających ten elitarny sport. Wygenerował on najwięcej niesportowych pochodnych w ubraniu. Zawdzięczamy mu dziurkowane półbuty z frędzelkami (służą do zbierania rosy), spodnie w kratkę‚ marynarki. To właśnie widzimy w produktach firmy Chervo. CBY‚ specjalista okryć zimowych i narciarskich, pozwala prześledzić zmiany technologii. W tym roku w ramach mody na lata 80. wracają kurtki z połyskiem‚ właśnie takie‚ jak nosiło się 20 lat temu. Ale jaka różnica – te nowe są o połowe lżejsze niż ich pierwsze wcielenia.
[srodtytul]Kurtki wagi lekkiej[/srodtytul]
W latach 60. futurolodzy i projektanci mody wróżyli‚ że rok 2000 będziemy witać ubrani w srebrzyste kombinezony. Jest rok 2008‚ a my cenimy wełny‚ kaszmiry‚ lny. Ale czy ktoś może sobie wyobrazić życie bez kurtki puchowej‚ rajstop z mikrowłókna‚ bielizny z lycrą‚ butów z goreteksu? Mało kto wgłębia się w parametry techniczne tkanin‚ bo techniki mamy i tak za dużo wokół. Ale na własnej skórze czujemy‚ że na grzbiecie dźwigamy coraz mniej wagi‚ że jest nam coraz cieplej i wygodniej.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA