fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Warszawa

Po godzinach w środę

Rzeczpospolita
[srodtytul]Prace giganta polskiego wzornictwa [/srodtytul]
Designer Roku – tytuł przyznany przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego w konkursie Dobry Wzór – to najważniejsze wyróżnienie dla projektanta w Polsce. Dziś możemy zapoznać się z twórczością tegorocznego laureata tej nagrody – Tomasza Rudkiewicza. Jego retrospektywna wystawa to także doskonała okazja, by przekonać się, w jakiej kondycji znajduje się rodzima sztuka projektowania użytkowego. Zobaczymy drukarkę fiskalną Dello Prime, która zapewniła Rudkiewiczowi tytuł Designera Roku i jego wcześniejsze projekty, które znacząco wpłynęły na werdykt profesjonalnego jury z prezes IWP Beatą Bochińską na czele. Konsekwentne działanie w różnych branżach, dziedzinach i materiałach zobrazują realizacje dla gigantów transportu, m.in. Volvo i Solarisa czy producentów AGD – Amiki. Będą też lampy, które Tomasz Rudkiewicz projektuje najchętniej.
Dzisiejszemu wernisażowi wystawy, która potrwa do 22 lutego, towarzyszyć będzie wykład Tomasza Rudkiewicza „Polski design – rola i funkcje”.
Igor Seider
[i]Instytut Wzornictwa Przemysłowego, ul. Świętojerska 5/7, tel. 022 860 00 66, wernisaż godz. 18.[/i]
[srodtytul]ReAnimator w Muzeum Sztuki Nowoczesnej[/srodtytul]
Grzegorz Lewandowski: Razem zmienimy Warszawę na lepsze
[b]ŻW: Dziś ostatnia z cyklu debat „ReAnimatora. Animatorzy kultury dla Warszawy”. Czy widzisz jakieś wymierne efekty tych spotkań?[/b]
Zbliżenie między urzędnikami i ludźmi kultury. ReAnimator stał się platformą do wymiany poglądów, prezentacji różnych wizji Warszawy. To początek długiej drogi transformacji. Efekty bardziej widoczne, w postaci nowoczesnego systemu finansowania projektów, profesjonalizacji kadry urzędniczej czy racjonalnej i spójnej polityki kulturalnej to sprawa na najbliższe kilka, a może kilkanaście lat.
[b]Który z tematów debat wywołał najgorętszą dyskusję?[/b]
Każdy, a było ich pięć, wywoływał gorącą dyskusję. Wszystkie pokazały, że podstawowym problemem jest właśnie brak wyrazistej polityki kulturalnej. [b]Temat dzisiejszej debaty to: czy animatorzy kultury są dobrymi PR-owcami? Jak odpowiesz na to pytanie?[/b]
Wystarczy, że przejrzę dwa ostatnio wydane przewodniki po Warszawie. Nie potrzeba komentarza. Większość miejsc i inicjatyw, o których warto mówić cudzoziemcom, jest tworzona przez niezależnych aktywistów.
Niektórzy urzędnicy już w to wierzą. Mam nadzieję, że przekonamy większość i razem zmienimy Warszawę. Na lepsze.
rozmawiał Przemek Dziubłowski
[i]Muzeum Sztuki Nowoczesnej, ul. Pańska 3, godz. 19.[/i]
[srodtytul]Kino[/srodtytul]
[b]To nie tak, jak myślisz, kotku
CINEMA CITY BEMOWO[/b]Komedia z Katarzyną Figurą w roli głównej. Zamożny neurochirurg okłamuje żonę i zamiast na zjazd lekarzy planuje pojechać z kochanką nad morze. Romantyczne plany krzyżuje mu małżonka, która postanawia wybrać się do tego samego nadmorskiego kurortu.
[i]Ul. Powstańców Śląskich 126a, tel. 022 560 40 00, godz. 14. [/i]
[b]CZŁOWIEK NIEDŹWIEDŹ
PARADISO[/b]
Dokument Wernera Herzoga o Timothym Treadwellu. Ten miłośnik niedźwiedzi i jego dziewczyna Amie postanawiają zamieszkać ze zwierzętami na Alasce. Przypłacają to życiem.
[i]Al. Solidarności 62, tel. 022 828 01 44, godz. 17. Suden vuosi MURANÓW[/i]
W ramach Przeglądu Kina Fińskiego zobaczymy dziś dramat o Sari, studentce literatury, chorej na epilepsję. Dziewczyna próbuje izolować się od społeczeństwa. Wszystko zmienia się, gdy poznaje bliżej swojego wykładowcę, także epileptyka.
[i]Ul. gen. Andersa 1, tel. 022 831 03 58, godz. 20.30. [/i]
ul
[srodtytul]Koncerty[/srodtytul]
[b]MAZOWIECKA SCENA MUZYCZNA CDQ[/b]
Trzecia edycja Mazowieckiej Sceny Muzycznej dobiega końca. Na pożegnanie fanów muzyki czeka niezwykle miły akcent. Zagra bowiem Cytadela, w latach 80. intrygująco nowofalowa, obecnie zaś zainspirowana elektroniką i etno formacja. Oprócz weteranów – kapele na dorobku: w tym wypadku psychodeliczna Orbita Żoliborz i inspirowane brytyjskim dubstepem Daktari. Ul. Burakowska 12, tel. 022 636 83 00, godz. 20, wstęp wolny.
[b]DEATHBRINGER I INNI NO MERCY[/b]
Od sześciu lat progresywny metal w wydaniu białoruskiej grupy Deathbringer cieszy fanów najbardziej ekstremalnych brzmień. Dzisiejszy koncert grupy Artyoma Serdyuka poprzedzą występy Empatic i Totenkopf.
[b]Ul. Bema 65, tel. 0 517 153 063, godz. 20, bilety 10 zł. [/b]
flint
[srodtytul]Teatr[/srodtytul]
[b]EMIGRANCI
PRAGA[/b]
Reżyserski debiut Artura Żmijewskiego. W rolach współczesnych emigrantów, bohaterów dramatu Sławomira Mrożka, zobaczymy Tomasza Kota i Wojciecha Mecwaldowskiego. Od emigrantów sprzed lat różni ich ograniczenie narzucane przez własną wolę i chęci.
[i]Ul. Otwocka 14, tel. 022 670 29 49, godz. 19.[/i]
[b]PANTALEON I WIZYTANTKI STUDIO[/b]
Sceniczna wizja powieści Mario Vargasa Llosy przynosi znakomitą podwójną rolę Marii Maj, jako pobożnej matki głównego bohatera i burdelmamy, która pomaga mu rozkręcić najlepiej działającą instytucję wojskową – kontrowersyjną służbę wizytantek.
[i]Pl. Defilad 1, tel. 022 656 69 41, godz. 19.[/i]
[b]ŻAR NARODOWY[/b]
Po latach dwóch przyjaciół spotyka się, aby wrócić do powodów zerwania wzajemnych związków. Przejmująca opowieść o miłości, przyjaźni i zdradzie, rozegrana po mistrzowsku przez Zbigniewa Zapasiewicza i Ignacego Gogolewskiego.
[i]Pl. Teatralny 3, tel. 022 69 20 610, godz. 19.30. [/i]
ar
[srodtytul]Sztuka[/srodtytul]
[b]60 lat temu w WARSZAWIE
DOM SPOTKAŃ Z HISTORIĄ[/b]
Na multimedialnej wystawie prezentowanych jest 200 archiwalnych zdjęć z lat 1947 – 1948, które do tej pory istniały jedynie jako negatywy w archiwum PAP-u. W wielkim formacie pokazują odradzającą się po wojnie stolicę i jej mieszkańców.
[i]Ul. Karowa 20, tel. 022 826 51 95, godz. 10 – 18.[/i]
[b]ULRIKE OTTINGER
CSW[/b]
W Zamku Ujazdowskim trwa retrospektywna wystawa, na którą składa się 100 eksponatów związanych z twórczością filmową artystki: fotografie, kolaże, kostiumy, elementy scenografii i projekcje filmowe. Ul. Jazdów 2, tel. 022 628 12 71, godz. 11 – 19.
igse
[srodtytul]Dla rodziny[/srodtytul]
[b]Czerwony Kapturek
Teatr Guliwer[/b]
Gajowy i Babcia w barokowych perukach, a Wilk w koronkowym żabocie? To możliwe tylko w tym przedstawieniu! Bo choć historia dziewczynki wędrującej z koszykiem przez las do chorej Babci zawiera wszystkie znane wcześniej miłośnikom bajek elementy, to spektakl zaskoczy publiczność niecodziennymi atrakcjami. Między innymi będą to w lot podchwytywane przez młodych widzów żartobliwe piosenki.
[i]Ul. Różana 16, tel. 022 845 16 76, godz. 10 i 12. [/i]
[b]PastoraŁka Polska, DK Kadr[/b]
Widowisko Leona Schillera to niezapomniane przeżycie dla całej rodziny. Bawi i wzrusza każde pokolenie. Jest w nim wszystko, co związane ze świętami Bożego Narodzenia: Matka Boska na osiołku i zmierzający do Betlejem pasterze, archanioł z rzeszą śpiewających aniołów, król Herod i diabeł. Wystawienie tego spektaklu to nie lada wyzwanie. Sprawdźmy, jak sobie z nim poradzą aktorzy z Młodzieżowego Teatru Kadr.
[i]Ul. Gotarda 16, tel. 022 843 88 81, godz. 17. [/i]
[b]WilkoŃ w KsiĘgarni
Traffic Club[/b]
Miłośnicy muzyki, Afryki, Nowego Jorku i Józefa Wilkonia powinni zjawić się dzisiaj w Traffic Clubie. Odbędzie się tu promocja dowcipnej, poetyckiej książki Agnieszki Taborskiej „Blues Nosorożca”. To już czwarta pozycja pisarki adresowana do młodych czytelników. Ilustracje do niej stworzył mistrz Józef Wilkoń. Przy okazji można podziwiać rzeźby artysty, rozstawione na różnych poziomach księgarni. [i]Ul. Bracka 25, tel. 022 692 14 23, godz. 17.30. [/i]tr
[srodtytul]Kulinaria[/srodtytul]
[b]W JAZZ BISTRO JUŻ ŚWIĘTA[/b]
Już teraz, przed świętami Bożego Narodzenia, dla tych, którzy nie mogą doczekać się smaku tradycyjnych wigilijnych potraw, restauracje Jazz Bistro przygotowały świąteczne menu. Skosztować można zarówno dań na zimno, jak i na ciepło. Wśród przystawek śledź w oleju, śmietanie i pod pierzynką, ryby faszerowane, w galarecie i smażone, sałatki jarzynowa i śledziowa. Na serwowanym w tych dniach półmisku wędlin jest schab pieczony i karkówka, szynka gotowana, kabanosy, salami i pasztet. Wśród ciepłych dań krem z grzybów z łazankami lub barszcz czerwony z uszkami, smażony karp i ekstrawagancki łosoś ze szparagami i sosem maślano-cytrynowym. Kucharze pamiętali też o tradycyjnych dodatkach: kapuście wigilijnej, surówce z czerwonej kapusty oraz kompocie z suszonych śliwek. Na deser makowiec, sernik, piernik i murzynek.
Jazz Bistro Espresso, ul. Wałbrzyska 11, tel. 022 549 91 25, Jazz Bistro Gwiazdeczka, ul. Piwna 40, tel. 022 887 87 64, NU Jazz Bistro, ul. Żurawia 6/12, tel. 022 621 89 89, Jazz Bistro Espresso, ul. Piękna 20, tel. 022 627 41 51,
Jazz Bistro Antares, ul. Marynarska 11, tel. 022 444 02 02, ZEN Jazz Bistro, ul. Jasna 24, tel. 022 447 25 0.0
mj..-l.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA