fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Komercyjne

Rosną kolejne centra wystawiennicze

Wizualizacja nowej hali targowej EXPO XXI w Warszawie (Expo XXI)
Rzeczpospolita
Organizatorzy targów budują nowe hale i modernizują stare obiekty. Za kilka miesięcy oddana zostanie do użytku hala targowa Warszawskiego Centrum EXPO XXI. Niedawno odbyła się pierwsza impreza w obiekcie Międzynarodowych Targów Polska na stołecznej Pradze
Organizatorzy targów starają się zapewnić uczestnikom coraz lepsze i w pełni bezpieczne warunki do prezentacji towarów. To jeden z elementów walki z coraz silniejszą konkurencją na tym rynku. Dlatego firmy, które mają własne pawilony wystawiennicze, w miarę możliwości finansowych powiększają je i modernizują, dostosowując do rosnących wymagań klientów. Natomiast ci, którzy korzystali dotychczas z bazy należącej do innych organizatorów, pomieszczeń hotelowych czy ośrodków sportowych, zaczynają inwestować we własne zaplecze.
[srodtytul]Warszawa w ofensywie[/srodtytul]
Kosztem 11 mln euro wznoszona jest obecnie nowa hala Warszawskiego Centrum EXPO XXI. Obiekt o powierzchni 4 tys. mkw. powstaje obok działającego już od kilku lat pawilonu przy ul. Prądzyńskiego na warszawskiej Woli. Po zakończeniu tej inwestycji, za kilka miesięcy, Warszawskie Centrum będzie dysponowało ponad 17 tys. mkw. powierzchni i zajmie w tej kategorii trzecie miejsce w kraju, po targach w Poznaniu i w Kielcach. W nowym pawilonie, na którego budowę firma zaciągnęła kredyt, znajdą się wielofunkcyjna hala oraz sala konferencyjna. Nowa część pomieści 3,6 tys. osób, można tu będzie organizować również koncerty i widowiska.
Centrum EXPO XXI zainicjowało działania związane z ekologią. To np. wymiana oświetlenia na energooszczędne. W najbliższym czasie planuje także wymianę freonu starego typu na nowy, ekologiczny odpowiednik we wszystkich urządzeniach klimatyzacyjnych.
Ośrodek na Woli nie jest już w stolicy jedynym obiektem targowym. Jesienią ruszyła konkurencja w postaci drugiego Centrum Targowo-Kongresowego, usytuowanego na Pradze. W realizację obiektu w rejonie ulicy Marsa zaangażowały się Międzynarodowe Targi Polska – jeden z organizatorów imprez wystawienniczych, oraz Marsa Park – spółka z grupy ECI (Europejskie Centrum Inwestycyjne). W pierwszym etapie do użytku oddano halę targową o powierzchni 10 tys. mkw. Za kilka lat obiekty będą rozbudowane do 30 tys. mkw.
[srodtytul]Coraz nowocześniej[/srodtytul]
Kosztem około 100 mln zł przybyło w tym roku nowe centrum targowe na Śląsku – Expo Silesia. Grupa Kapitałowa Kolporter kupiła od prywatnych właścicieli ponad 17 ha po dawnej fabryce silników Silma. Na terenie znajdowała się hala, która po przebudowie została wykorzystana jako obiekt wystawienniczy. W pierwszym etapie uruchomiono klimatyzowany budynek o powierzchni 13,5 tys. mkw. Zewnętrzny teren do ekspozycji ma ponad 20 tys. mkw. Sale konferencyjne mieszczą 400 osób. Trwają już prace projektowe nad dalszą rozbudową obiektu. Po jej zakończeniu Expo Silesia będzie dysponować powierzchnią 35 tys. mkw. i centrum konferencyjnym na tysiąc miejsc.
Rozrastają się także ośrodki targowe w innych miastach. Międzynarodowe Targi w Poznaniu planują w 2009 r. powiększyć kolejny pawilon. W najbliższych latach firma zamierza przeznaczyć około 250 mln zł na modernizację terenów wystawienniczych. W wyniku tych prac powierzchnia pawilonów ma wzrosnąć ze 110 do 130 tys. mkw. W planach jest także – wspólnie z miastem i urzędem marszałkowskim Wielkopolski – budowa centrum kongresowego. W tym roku spore nakłady pochłonęło przygotowanie terenów i infrastruktury dla potrzeb konferencji klimatycznej. Zmodernizowano kilka pawilonów, wybudowano łączniki między obiektami.
Targi Kielce rozpoczęły realizację programu inwestycyjnego. W tym roku przeznaczono 11 milionów zł m.in. na modernizację istniejących pawilonów oraz przygotowanie terenu pod inwestycje i budowę parkingów. Powiększenie i unowocześnienie ośrodka ma kosztować około 160 milionów zł. 47 mln zł firma uzyskała ze środków unijnych, pozostała kwota pochodzi z zysku Targów Kielce. Do 2013 roku, dzięki rozbudowie kryta powierzchnia zwiększy się z 30 do 47 tys. mkw. Powstanie również centrum kongresowe na tysiąc miejsc. Już w przyszłym roku zostanie uruchomiona dodatkowa hala o powierzchni 6 tys. mkw. Kolejny pawilon o powierzchni 14 tys. mkw. zostanie wybudowany w 2012 r.
Także Międzynarodowe Targi Łódzkie (ponad 10 tys. mkw. powierzchni) przygotowują się do inwestycji. Budowa nowoczesnej wielofunkcyjnej hali z zapleczem konferencyjno-kongresowym powinna się rozpocząć wiosną 2009 r. Koszt planowanych robót szacowany jest na około 50 mln złotych.
Międzynarodowe Targi Gdańskie, które dysponują powierzchnią wystawienniczą około 12 tys. mkw. i wyposażone są w bocznicę kolejową, pracują wspólnie z władzami miasta nad koncepcją budowy nowego centrum. Przewiduje się, że będzie miało około 20 tys. mkw. powierzchni i dobrze wyposażone zaplecze. Obiekt ma być zlokalizowany w bezpośrednim sąsiedztwie budowanego w Gdańsku na Euro 2012 stadionu piłkarskiego – Baltic Arena.
[srodtytul]Jak nie budowa, to remonty[/srodtytul]
Targi w Krakowie przeprowadziły niedawno remont hali o powierzchni 6,5 tys. mkw., poprawiając wygląd obiektu. Jest on jednym z nielicznych w kraju, gdzie można prezentować działające maszyny do obróbki materiałów. – Od kilku lat mamy większą liczbę chętnych, niż możemy pomieścić w naszym obiekcie – mówi Grażyna Grabowska, prezes Targów w Krakowie. – Na większość imprez dostawiamy kilka nowoczesnych hal namiotowych. Dlatego najważniejszym naszym celem jest wybudowanie nowoczesnego, dobrze zlokalizowanego centrum targowo-wystawienniczego.
Prezes Grabowska ma nadzieję, że inwestycja ta – również dzięki poważnemu zainteresowaniu i zaangażowaniu władz miasta i inwestorów – w ciągu dwóch – trzech lat stanie się faktem.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA