fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Warszawa

Po godzinach w poniedziałek

Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek
[srodtytul]Anna Maria Jopek na urodziny [/srodtytul]
Anna Maria Jopek zaprasza fanów dziś do Teatru Polskiego, gdzie przypomni utwory z początków swojej kariery. Lista piosenek, które usłyszymy, trzymana jest w tajemnicy, ale artystka obiecuje, że będą to m.in. kompozycje z jej recitalu z Jazz Jamboree ‘96. Wokalistka pokaże też swoje folkowe oblicze. Nie zabraknie i nastrojowych ballad, które przyniosły jej największą popularność, w tym tytułowych piosenek z debiutanckiego albumu „Ale Jestem”, jak i upowszechnionego przez reklamę „Nieba”. Repertuar to niejedyna niespodzianka wieczoru. Drugą mają być nowe aranżacje starych kompozycji. Trzecią zaś występy znamienitych gości. Wokalnie będą ją wspierali Urszula Dudziak i Stanisław Soyka, zaś muzycznie – Mateusz Pospieszalski, Henryk Miśkiewicz, Marek Napiórkowski oraz rozchwytywany Marcin Wasilewski ze swym Trio.
Wczoraj Anna Maria Jopek obchodziła 38. urodziny. Z tej okazji przygotowała wydawnictwo „Dwa serduszka, cztery oczy” z książką, albumem i płytami „ID”, „Jo&Co” oraz dodatkową zatytułowaną „Spoza”.
[i]—dw
Teatr Polski, ul. Karasia 2, godz. 20, bilety 70 – 160 zł.[/i]
[srodtytul]Ewa Konstancja Bułhak śpiewa o swoich aniołach [/srodtytul]
Obdarzona wielkim talentem muzycznym i aktorskim Ewa Konstancja Bułhak promować dziś będzie długooczekiwaną płytę „Anioły”. Składają się na nią utwory znakomitych poetów m.in. Leśmiana, Mickiewicza, Osieckiej, Młynarskiego i Miłosza do muzyki Macieja Małeckiego. – Kompozycje Małeckiego usłyszałam w szkole teatralnej i od razu pomyślałam, że warto zrobić z nich recital. Tym bardziej że odnosiły się do utworów poetów, których zawsze bardzo ceniłam – mówi artystka.
Mówiąc o swoich aniołach, aktorka wymienia przede wszystkim rodziców, którym zawdzięcza piękne i beztroskie dzieciństwo. Wspomina także profesorów Akademii Teatralnej, aktorów, reżyserów, zwłaszcza Jerzego Grzegorzewskiego, który przekonał ją, że aktorstwo daje ogromne poczucie wolności. Wśród artystycznych przewodników szczególne miejsce zajmuje od lat Anna Seniuk, która, jak podkreśla w wywiadach, zawsze traktowała Ewę jak drugą córkę.
To właśnie pod jej kierunkiem Ewa Konstancja Bułhak, dziś aktorka Teatru Narodowego, przygotowała przed kilku laty recital „Ulepiły mnie zdolne anioły”. Mimo że cieszył się dużym powodzeniem, nie było pieniędzy na nagranie płyty. Na szczęście po jednym z recitali zgłosił się kolejny „anioł”, który pomógł sfinansować to przedsięwzięcie.
[i]—Jan Bończa-Szabłowski
Godz. 20, Polskie Radio Program III, ul. Myśliwiecka 3/5/7, wejściówki do odebrania godzinę przed koncertem.[/i]
[srodtytul]Kino[/srodtytul]
[b]The Home of Dark Butterflies - Muranów[/b]
Pierwszy film Przeglądu Kina Fińskiego. W obrazie Dome’a Karukoskiego poznajemy Juhaniego, który po pobytach w sierocińcach i rodzinach zastępczych trafia do ośrodka dla chłopców na odizolowanej wyspie. Film jest ekranizacją powieści Leeny Lander.
[i]Ul. gen. Andersa 1, tel. 022 831 03 58, godz. 20. [/i]
[b]Zamknij się i zastrzel mnie - Luna[/b]
W cyklu Kino Czeskie czarna komedia Steena Agro z 2005 r. z Anną Geislerovą i Karelem Rodenem. Ludzie spadają w niej z drzew trafieni kartonem z zupą i giną otruci zabójczymi knedlikami.
[i]Ul. Marszałkowska 28, tel. 022 621 78 28, godz. 21.[/i]
[b]Ludzie z Pociągu - Luna[/b]
W ramach Historii Kina Polskiego zobaczymy dziś nagrodzony w Locarno dramat wojenny z 1961 r. z m.in. Danutą Szaflarską. Opowiada historię pasażerów uszkodzonego pociągu, postawionych przed próbą człowieczeństwa.
[i]Ul. Marszałkowska 28, tel. 022 621 78 28, godz. 15.30, 21.10.
—kzk[/i]
[srodtytul]Muzyka[/srodtytul]
[b]Jazzus - Diuna[/b]
Dziś muzyczne życie młodej stolicy przenosi się na Powiśle. W Diunie czwórka młodzieńców z zespołu JazzUs zaserwuje najlepsze czarne brzmienia – od hip-hopu, przez soul, po jazzowe improwizacje. Wszystko to w ramach swojego – uwaga – „kulinarnego tournee”.
[i]Ul. Dobra 33/35, tel. 022 353 99 58, godz. 21, bilety 5 zł. [/i]
[b]The Spouds - Jadłodajnia Filozoficzna[/b]
Inna stołeczna grupa, której będzie można posłuchać w zagłębiu klubowym na Dobrej, to The Spouds. Działający pod tą nazwą muzycy sprawnie lawirują między melancholią indierockowych ballada tanecznym rock’n’rollem z domieszką punkowego brudu.
[i]Ul. Dobra 33/35, tel. 0 790 551 142, godz. 20.30, bilety 5 zł.
—dw[/i]
[srodtytul]Teatr[/srodtytul]
[b]Nowa Dramaturgia - TR WARSZAWA[/b]
Czytanie nowej sztuki Doroty Masłowskiej „Między nami dobrze jest” zrealizowane pod opieką reżyserską Iwo Vedrala. – Wszystko to jest w tej sztuce dość makabryczne, przerysowane, ale wydaje mi się, że tutaj po raz pierwszy mówię coś potencjalnie dobrego. Oczywiście nie formułuję wprost żadnego pozytywnego przesłania, ale to pierwsza rzecz, którą napisałam nie pod hasłem: „w jakim okropnym kraju żyjemy, a jak tu szaro!” – mówiła sama autorka tuż po ukazaniu się książki w księgarniach.
[i]Ul. Marszałkowska 8, tel. 022 480 80 08, godz. 19.[/i]
[b]CZYTANIE DRAMATU - WYTWÓRNIA[/b]
Sztukę „Jarmark Europa” Michał Walczak napisał dla upamiętnienia Stadionu Dziesięciolecia, przebudowywanego właśnie na Stadion Narodowy. W jego dramacie jeszcze raz będziemy mogli przypomnieć sobie największy jarmark Europy, który istniał tam jeszcze do niedawna. Czytanie reżyseruje Ula Kijak.
[i]Ul. Ząbkowska 27/31, tel. 022 741 23 05-07, godz. 19.
—ar[/i]
[srodtytul]Sztuka[/srodtytul]
[b]SZEŚĆ KOMPOZYCJI - GALERIA ART.NEW MEDIA[/b]
Jeszcze tylko dziś mamy okazję obejrzeć najnowsze prace fotografa, performera i reżysera Pawła Kwieka. Warto poznać jego, inspirowaną abstrakcją geometryczną Henryka Stażewskiego, twórczość malarską.
[i]Ul. Krakowskie Przedmieście 41, tel. 022 828 8222, godz. 11 – 19.[/i]
[b]LATA 20. - BEMOWSKIE CENTRUM KULTURY[/b]
Dziś w Art.Bem cykl wydarzeń pod hasłem „Lata 20. Ludzie, miasta. Historia opowiedziana na nowo”. Zobaczymy portrety stylizowane na okres międzywojnia autorstwa Marty Przybyło-Ibadullayev i film „Człowiek z kamerą filmową”.
[i]Ul. Górczewska 201, tel. 022 533 75 00, godz. 20.
—igse[/i]
[srodtytul]Dla rodziny[/srodtytul]
[b]A MY DO BETLEJEM - Teatr RAMPA[/b]
Na scenie nie ma ani choinki, ani szopki i żłóbka, ani nawet prezentów. Są tylko aktorzy. I to wystarcza, by stworzone przez nich przedstawienie przesiąknięte było atmosferą miłych sercu świąt Bożego Narodzenia. Aranżacje piosenek są dziełem Juliusza Loranca, opracowania głosowe – Jana Raczkowskiego. Warto posłuchać, a po wigilijnej wieczerzy zaśpiewać w rodzinnym gronie.
[i]Ul. Kołowa 20, tel. 022 679 50 51, godz. 9 i 11.30.[/i]
[b]MIKOŁAJ KONTRA BAŁWANEK - 3D IMAX[/b]
Pewien Bałwanek był tak samotny, że nawet nie nauczył się mówić. I tak nie miałby do kogo się odezwać! Grał tylko na flecie, a swoje melodie kierował do gwiazd. Pewnej nocy niebo przecięła niezwykła smuga światła. Zaciekawiony wyruszył w stronę, gdzie zniknęła. Tak oto udało mu się odkryć wioskę Świętego Mikołaja. Jaka z tego wyniknęła awantura, przekonamy się w kinie.
[i]Ul. Powsińska 31, tel. 022 550 33 25, godz. 11.15, 13.30, 16.30, 20.[/i]
[b]WALT DISNEY: KRÓLESTWO MUZYKI SALA KONGRESOWA[/b]
Nadchodząca sobota (20.12) przyniesie wydarzenie, na które czekają wielbiciele kreskówek Disneya. W widowisku multimedialnym udział wezmą Polska Orkiestra Radiowa, Chór Akademicki UW oraz soliści. Usłyszymy utwory z filmów m.in. „Śpiąca Królewna“, „Pocahontas“, „Piękna i Bestia“. Bezpłatne zaproszenia do odbioru od dziś w Traffic Club (II piętro).
[i]Ul. Bracka 25, tel. 022 692 18 88, godz. 10-22.
—tr[/i]
[srodtytul]Kulinaria[/srodtytul]
[b]Bałkany w Nesebarze[/b]
Na przystawkę papryka faszerowana białym serem, pomidorami, podawana z naturalnym jogurtem (12 zł), ozorek wołowy smażony na maśle (11 zł) lub smażone serduszka drobiowe z cebulą, pomidorami i serem żółtym (14 zł), z zup np. flaczki z mlekiem (!), bułgarskimi przyprawami, ostrą papryką i deepem czosnkowo-octowym, na danie główne pieczona jagnięcina w sosie własnym podawana ze szpinakowym ryżem (51 zł), a na deser krem karmel – tradycyjny bułgarski przysmak na bazie jajek, cukru i mleka (13 zł). To zimowe, a więc i rozgrzewające, kaloryczne propozycje restauracji Nesebar, serwującej bałkańską kuchnię.
[i]Nesebar, ul. Marszałkowska 4, tel. 022 621 11 38.[/i]
[b]TAPASY W MIRADORZE[/b]
Południowe, lekkie i proste dania takie jak ośmiornica po galicyjsku (29 zł), krewetki w oliwie z czosnkiem (39 zł), bakłażan zapiekany z kozim serem (28 zł), kalmary w cieście (28 zł), kiełbaski chorizo zapiekane z warzywami, jajkiem i serem manchego (29 zł) lub kiełbaski duszone w czerwonym winie (27 zł), a na deser pudding po katalońsku z likierem Melody (19 zł) proponujemy w Miradorze tym, którzy wielkie obżarstwo planują dopiero na święta.
[i]Mirador, ul. Grzybowska 2, tel. 022 436 34 34.
—mjl[/i]
Źródło: Życie Warszawy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA