fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Poprawa relacji z diasporą

Składanie wieńców pod pomnikiem Bohaterów Getta w 41. rocznicę powstania w getcie warszawskim
Rzeczpospolita
Krąg decydentów, którego główną postacią był Wojciech Jaruzelski, wybrał opcję poprawy relacji z diasporą żydowską. Przed 40. rocznicą powstania w getcie warszawskim z pomocą państwa pośpiesznie dokończono trwający kilka lat remont synagogi Nożyków w Warszawie.
Przeznaczono poważne środki na same obchody i międzynarodową konferencję historyczną, na którą zaproszono licznych naukowców z zagranicy. W wymiarze propagandowym to wydarzenie zostało wygrane przez ekipę Wojciecha Jaruzelskiego. W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele najważniejszych światowych organizacji żydowskich.
Można je uznać za cezurę otwierającą lata coraz intensywniejszych kontaktów między Polską a Izraelem i diasporą żydowską. Do Polski przyjeżdżało coraz więcej grup żydowskich turystów. Ożywiła się wymiana naukowa między polskimi i izraelskimi uczonymi. Władze tolerowały zasilanie budżetu TSKŻ i ZRWM darowiznami z zagranicy. Rejestrowano wprawdzie, kto otrzymuje przekazy dolarowe od Jointu, ale nie próbowano ich powstrzymać. U schyłku PRL atmosfera stanowiąca zaprzeczenie ducha Marca z upływem lat przeważała nad nurtem reprezentowanym w życiu publicznym przez ZP „Grunwald”.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA