fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Lech Kaczyński w Wiśle i Cieszynie

Podczas trasy związanejz rocznicą odzyskanianiepodległości prezydentwręczył ordery sportowcomi spotkał się z VaclavemKlausem
Bielsko-Biała, Wisła i Cieszyn były kolejnymi przystankami w podróży Lecha Kaczyńskiego po Polsce związanej z obchodami 90. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Najważniejszymi wydarzeniami były spotkanie z prezydentem Czech Vaclavem Klausem i nabożeństwo w luterańskim kościele Jezusowym w Cieszynie.W sobotę w Bielsku-Białej prezydent wziął udział w uroczystej sesji samorządu. Odznaczył kombatantów z czasów wojny i powojennych partyzantów oraz działaczy solidarnościowego podziemia. Wśród odznaczonych znalazł się również polski szybownik Sebastian Kawa.
Najliczniejsza grupa, sportowcy, została jednak uhonorowana przez prezydenta w Wiśle, gdzie Lech Kaczyński spotkał się z mieszkańcami i olimpijczykami. Ordery z rąk prezydenta otrzymali m.in. Adam Małysz, Michał Brzuchalski oraz Zygmunt Smalcerz.
Prezydent podczas pobytu w Wiśle zatrzymał się w swojej rezydencji. Tam z małżonką podjęli na śniadaniu sportowców. Potem obejrzeli trening na skoczni w Wiśle-Malince.
Wczoraj prezydenci Polski i Czech spotkali się na moście Przyjaźni nad Olzą, gdzie przed wejściem obu krajów do strefy Schengen istniało przejście graniczne.
Kaczyński i Klaus podkreślali silne więzy łączące zarówno oba kraje, jak i ich osobiste, przyjacielskie relacje. Lech Kaczyński przypomniał, że w historii istniały spory między Polakami i Czechami. – Ilekroć mówię o stosunkach między Polską i Czechami, to wydaje mi się, że wszelkie spory i niechęci na przestrzeni ostatnich setek lat były głupstwem; powiem mocniej – były bzdurą. Nie ma żadnych różnic interesów między naszymi krajami – podkreślał Kaczyński.
[wyimek]Medale od prezydenta odebrali m.in. Adam Małysz i Zygmunt Smalcerz[/wyimek]
Po obiedzie, który szefowie państw zjedli w Cieszynie, obaj przeszli wspólnie przez most graniczny nad Olzą, a następnie udali się na czeskocieszyński Rynek Główny. Prezydent Kaczyński stwierdził, że miasto zostało rozdzielone przez historię, ale obecnie oba Cieszyny są coraz bardziej jednym organizmem. – Dobrze, że jesteśmy w Unii Europejskiej, dobrze, że istnieje tu euroregion Śląska Cieszyńskiego, ale dobrze też, byśmy pozostali sobą, Czesi Czechami, a Polacy Polakami – mówił.
Po poprawie stosunków z prawosławnymi Lech Kaczyński zaangażował się w dialog z protestantami. W Bielsku-Białej, Wiśle i w Cieszynie prezydent podkreślał znaczenie luteranów w historii Polski. Najważniejszym wydarzeniem był udział Lecha Kaczyńskiego w nabożeństwie ekumenicznym w kościele Jezusowym w Cieszynie. Była to pierwsza taka wizyta prezydenta RP w świątyni luterańskiej.
masz pytanie, wyślij e-mail do autora [link=mailto:c.gmyz@rp.pl]c.gmyz@rp.pl[/link]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA