fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Lepsze nastroje konsumentów, ale gorsze prognozy

Wzrost PKB w trzecim kwartale będzie nieco niższy niż w dwóch poprzednich, przewiduje GUS
We wrześniu poprawiły się za to nastroje konsumenckie. – Zmiany wskaźników koniunktury konsumenckiej wskazują na możliwość zahamowania obserwowanej w poprzednich miesiącach tendencji spadkowej dynamiki konsumpcji indywidualnej – mówił na konferencji prasowej Janusz Witkowski, wiceprezes GUS. Według niego na poprawę nastrojów konsumenckich we wrześniu wpłynęły lepsza sytuacja finansowa gospodarstw domowych w ostatnim roku, poprawa sytuacji gospodarczej, dokonywanie przez gospodarstwa domowe ważnych z ich punktu widzenia zakupów oraz większe możliwości oszczędzania (w najbliższych 12 miesiącach).
Ale mimo to ostatnie dane makroekonomiczne wskazują, że czeka nas spowolnienie gospodarki. – Po relatywnie wysokim wzroście gospodarczym w I półroczu, w lipcu i w sierpniu w wielu dziedzinach gospodarki zaobserwowaliśmy spowolnienie dynamiki – relacjonował na konferencji prasowej Janusz Witkowski.
295 tys. nowych miejsc pracy utworzyli przedsiębiorcy w I półroczu. To o jedną czwartą mniej niż rok temu Przypomniał, że w sierpniu produkcja sprzedana była niższa o 3,7 proc. niż rok temu. Niższa od spodziewanej była też sprzedaż detaliczna (wzrosła 0 3,9 proc.) – Dane makroekonomiczne wskazują, iż tempo wzrostu PKB w III kwartale będzie nieco niższe niż w II kwartale – dodał. Bezrobocie rejestrowane wynosi obecnie 9,3 proc. (a liczone według metody BAEL, porównywalnej do statystyk w innych krajach UE – 7,1 proc.).W ciągu ośmiu miesięcy tego roku wydajność pracy w przemyśle była o 3,5 proc. wyższa niż w analogicznym okresie 2007 roku. Zatrudnienie wzrosło o 3,1 proc. rok do roku, a wynagrodzenia brutto o 10,6 proc.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA