fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekonomia

Polska nie chce prądu ze słońca

Czołówka elektrowni słonecznych szybko się zmienia. Wkrótce będą powstawać zakłady o mocy 500 MW. ?
Rzeczpospolita
Panele słoneczne tylko na domach, na większe inwestycje naszego kraju na razie nie stać. Tymczasem na masową energetykę słoneczną stawiają inne państwa. Wkrótce największa na świecie siłownia zacznie działać w Niemczech
Palmę pierwszeństwa wśród siłowni solarnych dzierży dziś hiszpańska instalacja Jumilla o mocy 23 MW. Wkrótce jednak, w listopadzie, zdeklasuje ją elektrownia w SinAn w Korei Południowej, która będzie dysponować mocą 24 MW.
Obecnie łączna moc elektrowni słonecznych w tym kraju to 43 MW, czyli ok. 1 proc. całego światowego potencjału. Zgodnie z rządowymi planami słońce ma być głównym źródłem energii odnawialnej w Korei Południowej. Sprzyja temu klimat – zimy są tam wyjątkowo słoneczne, bardziej nawet niż miesiące letnie. Jednak intensywny rozwój energii słonecznej ma miejsce również w krajach, w których pogoda bardzo przypomina polską. Niedaleko Lipska powstaje właśnie słoneczna elektrownia o mocy 40 MW, która ma być uruchomiona w 2009 r. Już dziś udział niemieckich siłowni solarnych wynosi 10 proc. światowych mocy. Dlaczego podobne inwestycje nie są prowadzone w Polsce? Zdaniem Ministerstwa Gospodarki budowa elektrowni słonecznych w Polsce jest za droga – nie ma bowiem takiego systemu dotacji jak w Niemczech. – Poza tym nie ma optymalnych warunków – wyjaśnia resort.
Jednak według ubiegłorocznych danych przytoczonych przez „Energię i przemysł” Polska mogłaby skorzystać na energii słonecznej – w naszych szerokościach geograficznych mamy możliwość korzystać ze słonecznego nieba przez 1700 godzin rocznie. Z przesyłanych ze słońca 1000 kilowatów na godzinę możemy odzyskać aż 700. Oprócz dużych inwestycji rząd niemiecki wspiera też indywidualnych użytkowników. – Od 1 sierpnia 2007 r. każdy mieszkaniec, który zdecyduje się np. na zakup układów solarnych przygotowujących ciepłą wodę użytkową, może otrzymać wsparcie w wysokości 60 euro na mkw. kolektorów – mówi Justyna Pokorska-Lis z firmy Robert Bosch. – W 2008 r. niemieckie Ministerstwo Środowiska przeznaczyło na specjalny program zachęcający do wykorzystania odnawialnych źródeł energii w sumie 350 mln euro. W roku 2009 kwota ta wzrośnie do 500 mln euro – dodaje. Na razie w Polsce indywidualni inwestorzy decydujący się na źródła słoneczne mogą liczyć m.in. na preferencyjne kredyty w BOŚ oraz ewentualnie na dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska – ale pod warunkiem instalacji o mocy większej niż 0,3 MW. Zgodnie z przyjętymi przez nasz rząd zobowiązaniami do 2010 r. udział energii ze źródeł odnawialnych w łącznym zużyciu energii elektrycznej brutto powinien wynieść 7,5 proc. W 2006 r. wskaźnik ten osiągnął poziom 2,8 proc.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA