fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Kompania szuka inwestora dla Silesii

Do 20 października przedłużono prace zespołu, który zadecyduje o przyszłościkopalni Silesia. Kompania Węglowa zapewnia: nie zamkniemy zakładu
Według informacji „Rz” rozważana jest powtórna próba sprzedaży kopalni z Czechowic-Dziedzic lub rozpoczęcie wartych 1 mld zł inwestycji. Na razie Kompania Węglowa nie ma na nie środków.
– Gdy zespół skończy prace, decyzję podejmie zarząd – mówi Zbigniew Madej, rzecznik Kompanii Węglowej. „Rz” dowiedziała się, że tradycyjny przetarg nie jest brany pod uwagę. Jeśli KW postanowi sprzedać zakład, zaprosi do składania ofert inwestorów. Jakich? W branży mówi się, że może to być m.in. RWE, z którym Kompania podpisała umowę na budowę elektrowni na bazie swej nieczynnej kopalni Czeczot. – Rozważane jest też wydzielenie Silesii jako spółki prawa handlowego. Jej głównym udziałowcem pozostałaby KW, która mogłaby sprzedać udziały – mówi „Rz” Dariusz Dudek, szef „S” w Silesii, który bierze udział w pracach zespołu.
Broni nie składa szkocka Gibson Group, która wygrała poprzedni przetarg (oferowała 250 mln zł). Nie przejęła jednak kopalni, bo zdaniem Ministerstwa Gospodarki nie spełniła wszystkich kryteriów. Chodziło m.in. o niezarejestrowanie oddziału szkockiej firmy w Polsce, co nie pozwalało na przepisanie na nią koncesji na wydobycie węgla. Teraz firma żąda sądowego nakazu zawarcia umowy, uznając, że dopełniła formalności. – Nie mamy kontaktu z Gibsonem, ale nie przekreślamy go – przyznaje Dudek. 36 mln zł netto to tegoroczna strata Silesii. Bez inwestycji będzie większa, bo w kopalni skończył się węgiel Kilka dni temu „Puls Biznesu” napisał, że nowym inwestorem Silesii może być koncern New World Resources. – Absolutnie nie ma takich planów – mówi Zbigniew Madej. Podobne zapewnienia uzyskaliśmy w NWR. Przedstawiciele spółki przekonują, że od ubiegłego roku, gdy rozważali kupno Silesii (NWR sprawdzał ofertę, nie stanął jednak do przetargu), do planów inwestycji w nią nie wrócono. Z informacji „Rz” wynika, że NWR skupi się na kopalniach Dębieńsko (nowy projekt) i Morcinek (z Jastrzębską Spółką Węglową opracowano dojścia do złóż nieczynnego zakładu).
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA