fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Bankowy sposób na zdobycie nowych kadr

Wyższe wynagrodzenia i lepsze warunki pracy od konkurencji – to sposób na przyciągnięcie pracowników
Allianz Bank zatrudnia na razie ponad 580 osób. Na koniec roku chce mieć około tysiąca pracowników, a docelowo w 2012 r. 2 tys.
– Oferujemy bardzo dobre warunki finansowe – nie ukrywa Katarzyna Dyłożyńska- Kalinowska, dyrektor zarządzający ds. zasobów ludzkich i szkoleń w grupie Allianz Polska, jednak nie zdradza szczegółów polityki płacowej, wyjaśnia jedynie, że system płac oparty jest na wynagrodzeniu stałym oraz części premiowej uzależnionej od osiągniętych wyników. Dodaje też, że pieniądze to nie wszytko, co ma do zaproponowania jej pracodawca: – Z naszymi pracownikami związujemy się na dłużej. Fluktuacja kadr w spółkach grupy Allianz jest bardzo niska, wśród pracowników etatowych wynosi zaledwie 5 proc. – mówi. Zapewnia, że wynika to z przyjaznej kultury organizacyjnej opartej na zaufaniu i samodzielności. Wysokością płac o 20 – 30 proc. przekraczających średnią w sektorze chwali się też Alior Bank. – Postawiliśmy na wysokie pensje i premie. Płacimy więcej niż rynek – przyznaje Aleksandra Krakowiak, szefowa Departamentu Personalnego w Alior Banku. Tak dobra oferta finansowa pozwoliła mu na wyciągnięcie z rynku najlepszych fachowców w branży, bo wieści o wysokich zarobkach szybko się rozeszły. Zainteresowanie było tak duże, że bank nie musiał wynajmować zewnętrznej firmy rekrutacyjnej – podkreślała w jednym z wywiadów Helene Zalewski, przewodnicząca rady nadzorczej Alior Banku. Przez stronę internetową zgłosiło się kilka tysięcy chętnych.
[srodtytul]Nie tylko bankowcy[/srodtytul] Do pracy w Allianz Banku poszukiwane są zarówno osoby z doświadczeniem w branży bankowej, jak i młodzi pracownicy, którzy dopiero będą się uczyć zawodu, ale mają odpowiednie predyspozycje. Rekrutacja przebiega według ściśle określonych reguł. Prowadzone są co najmniej trzy rozmowy kwalifikacyjne, dwie przez osoby z działów, w którym rekrutowana osoba ma być zatrudniona (zawsze jest to przełożony i menedżer wyższego szczebla), trzecią prowadzi ktoś z Departamentu Personalnego. Allianz Polska wyróżniającym się pracownikom proponuje program Talenty Allianz , który polega na odpowiednio dobranym cyklu szkoleń i projektów, także zagranicznych. Pracownikom oferuje się także pozapłacowe bonusy. Oprócz ubezpieczeń i pakietów medycznych, które są już standardem na rynku, pracownicy i ich rodziny mogą skorzystać z programu oszczędnościowo-rentowego, do którego dopłaca firma. – Finansujemy również naukę języków i studia podyplomowe – dodaje Katarzyna Dyłożyńska-Kalinowska. [srodtytul]Każdy ma cel[/srodtytul] Z kolei Alior Bank przygotował dla pracowników motywacyjny program wyznaczania celów. Gotowy jest też system oceny pracy. – Każda osoba, która do nas przychodzi, już pierwszego dnia dowiaduje się, jakie ma możliwości rozwoju, jaka może być jej ścieżka kariery – opowiada Aleksandra Krakowiak. Bank skompletował już zespół składający się z 1300 specjalistów, w tym 870 doradców klienta. Średni staż pracowników Alior Banku, którzy zwerbowani zostali z 33 polskich i zagranicznych instytucji finansowych, przekracza osiem lat, a średnia wieku to 34 lata. Doradcy klienta intensywnie się szkolą zarówno na kursach stacjonarnych, jak i e-learningowych przygotowanych przez pracowników banku. Alior budując zespół, postawił na specjalistów, którzy zdobywali doświadczenie w innych bankach, ale zaczął także przyuczać absolwentów uczelni. – Przyjęliśmy na staż 20 osób. Przez pół roku będą z nami pracować i się uczyć – tłumaczy Aleksandra Krakowiak. Po tym czasie wybiorą, razem z doświadczonymi menedżerami, w jakim dziale chcą pracować. Programy dla absolwentów mają być w Aliorze organizowane cyklicznie.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA