fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sądownictwo

Policja zatrzymała za paserstwo zabytków archeologicznych

Trzy toporki bojowe, osiem grotów strzał do kuszy z okresu średniowiecza, monety, których pochodzenie szacuje się na XIV–XIX w. oraz medale z XIX w. zabezpieczyli dolnośląscy policjanci. Zatrzymali też 54-letniego mężczyznę podejrzanego o paserstwo zabytków.
Przedmioty zostały znalezione w samochodzie podejrzanego. Kolejne 84 monety oraz naczynie gliniane w kształcie wazy, pochodzące również z wykopalisk, znaleźli policjanci w miejscu zamieszkania.
Zabezpieczone przedmioty, stanowiące zabytki archeologiczne przekazane zostaną biegłym z zakresu archeologii i numizmatyki, którzy ocenią ich pochodzenie oraz wartość. Mężczyzna kupował te przedmioty, a następnie odsprzedawał w celach zarobkowych.
Przedmioty wykopane z ziemi, stanowiące zabytki archeologiczne, są własnością Skarbu Państwa. Paserstwo takich przedmiotów zagrożone jest karą pozbawienia wolności nawet do lat 5.
Osoby, które wejdą w ich posiadanie zobowiązane są powiadomić o tym konserwatora zabytków. W przeciwnym razie mogą odpowiadać za przywłaszczenie mienia, a to zagrożone jest karą do 3 lat pozbawienia wolności. Natomiast na prowadzenie wykopalisk trzeba mieć stosowną zgodę wojewódzkiego konserwatora zabytków. W przeciwnym razie prowadzenie prac archeologicznych jest nielegalne i w świetle ustawy stanowi wykroczenie zagrożone karą aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny. Sąd w takim przypadku może również orzec przepadek narzędzi i przedmiotów służących do prowadzenia nielegalnych wykopalisk.
Źródło: policja.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA