fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Paniczna wyprzedaż General Motors

Chevrolet '08 HHR. GM produkuje także m. in. Saaby, Chevrolety i Hummery. W Polsce najbardziej znane są Ople
ROL
Wartość General Motors, największego amerykańskiego producenta samochodów, wchodzącego do trzydziestki wskaźnika Dow Jones, spadła do najniższego od 1955 r. poziomu
Goldman Sachs & Co. zarekomendował inwestorom pozbywanie się akcji przedsiębiorstw motoryzacyjnych, z powodu pogarszających się prognoz sprzedaży. Obniżyły one notowania akcji GM o 11,43 proc.
General Motors, jedno z największych przedsiębiorstw na świecie jest obecnie warte ledwie 6,5 mld USD. Przychody GM w 2007 r. wynosiły 181 mld 122 mln dolarów.
Wcześniej Fitch obniżył rating spółki do B-. Notowania długu GM pokazują bardzo wysokie prawdopodobieństwo bankructwa firmy. 23 czerwca Bank of America oświadczył, że spółka potrzebować będzie 8 miliardów USD, aby zachować płynność.
Akcje spółki spadają nieprzerwanie od 1999 r. W 2007 r. strata netto spółki wyniosła aż 38,7 mld, a rok wcześniej 1,9 mld USD.
Firma produkuje m. in. Saaby, Ople, Chevrolety i Hummery. Sprzedaż w amerykańskich firmach motoryzacyjnych spadła w tym roku o 16 proc. Zmotoryzowani przesiadają się do mniejszych aut. GM zmniejszył produkcję pikapów i planuje zamykać fabryki.
Ceny benzyny, które wzrosły o 34 proc. od początku roku, do prawie 4 USD za galon, indeks zaufania konsumentów znajdujący się na poziomie najniższym od 16 lat i malejąca zdolność kredytowa Amerykanów uderzyły w zyski sektora motoryzacyjnego.
Inwestorzy pozbywali się wczoraj także akcji innych firm motoryzacyjnych jak Ford czy Daimler.
General Motors, utworzona w 1908 r. produkuje też m. in. silniki okrętowe i instalacje przemysłowe. Spółka notowana jest na giełdzie nowojorskiej od 1916 r.
W Polsce General Motors Corporation wybudował w ciągu niecałych 2 lat Zakład Opel Polska w Gliwicach. Rozpoczął produkcję w kwietniu 1998 r.
Źródło: bloomberg.com
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA