fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Media i internet

Telefonia VoIP to wciąż nisza

Fotorzepa, Seweryn Sołtys
Na razie tylko 1 proc. polaków regularnie dzwoni przez sieć. Tymczasem w Unii Europejskiej z tych usług telekomunikacyjnych korzysta już 13 proc. gospodarstw domowych
Zaledwie co setny Polak regularnie prowadzi rozmowy telefoniczne za pośrednictwem Internetu – alarmuje w swoim raporcie firma FreecoNet, dostawca sieciowej telefonii. Według zaprezentowanych wczoraj badań TNS OBOP, aż 61 proc. przebadanych w 2007 r. Polaków nie wie, czym jest telefonia internetowa i jak z niej korzystać. To i tak duży postęp w stosunku do 2006 r., kiedy ten wskaźnik wynosił aż 88 proc. Dla porównania, telefonia internetowa znacznie lepiej ma się w Europie Zachodniej. Tam wskaźnik penetracji VoIP wyniósł 13 proc. Prognozy firmy TeleGeography zapowiadają wzrost aż do 40 proc. w 2011 r.
By rozruszać polski rynek, operatorzy będą oferować coraz więcej usług dodanych. Nowym trendem ma być m.in. przekształcenie części firm VoIP w wirtualnych operatorów komórkowych (MVNO). – Łączenie usług ma dużą przyszłość – przekonuje Krzysztof Malicki, prezes Datera SA, twórcy FreecoNet.
Trudno się jednak spodziewać, by wirtualne usługi komórkowe pociągnęły w górę firmy VoIP. Mimo że w Polsce działa już kilkunastu tego typu operatorów, ich udział w rynku komórkowym nie przekroczył 0,1 proc.Naturalnym kierunkiem rozwoju firm oferujących telefonię internetową wydają się usługi dla biznesu, a nie indywidualnych użytkowników. Świadczą o tym liczby. Według badania MSI Indeks z listopada 2006 r. z technologii VoIP korzysta ok. 23 proc. małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce. Z kolei wg danych firmy Infonetics Research w Europie ten wskaźnik wynosi ok. 37 proc. i ma wzrastać.
Wojciech Piechocki, portal GSMonline.pl
Korzystanie z telefonii internetowej, mimo starań operatorów, jest wciąż zbyt skomplikowane dla wielu użytkowników. Potrzebne jest łącze internetowe oraz komputer, ewentualnie tzw. bramka, czyli specjalne urządzenie podłączane do telefonu. Telefonia internetowa, podobnie jak stacjonarna, musi też konkurować z coraz tańszymi komórkami. Operatorzy GSM kuszą coraz większymi pakietami minut. Według mnie VoIP będzie niszą, z której będą czerpały przede wszystkim firmy szukające oszczędności.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA