fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

Rośnie sprzedaż tytoniu w Polsce

Rzeczpospolita
Polacy kupią w tym roku nieco ponad 5,8 tys. ton tytoniu do palenia – szacuje firma badawcza Euromonitor International. To o ok. 22,6 proc. więcej niż przed rokiem. Popyt na tytonie do fajek i samodzielnego przygotowywania papierosów będzie większy także w kolejnych latach
Za cztery lata Polacy mają kupować blisko 6,7 tys. ton tytoniu rocznie.
Największy udział w rynku tytoni mają produkty do fajek (ok. 85 proc.). Analitycy Euromonitora podają, że w najbliższych kilku latach tytonie fajkowe będą jednak tracić pozycję rynkową. Zyskiwać zaczną natomiast tytonie do skrętów.
Rosnące zainteresowanie tytoniem jest efektem znacznego wzrostu cen papierosów związanego z rosnącą akcyzą. Do tej pory podatek na gotowe wyroby rósł znacznie szybciej niż w przypadku tytoni. W 2007 r. w przeliczeniu na gotowe papierosy sprzedaż tytoniu do fajek zwiększyła się o 30 proc. Krajowe Stowarzyszenie Przemysłu Tytoniowego podaje, że w tym samym czasie sprzedaż papierosów spadła o ok. 3,4 proc., do 69,8 mld sztuk. Jeszcze w 2002 r. Polacy kupili z legalnych źródeł 75,4 mld papierosów.
W najnowszym projekcie ustawy akcyzowej Ministerstwo Finansów nie planuje zrównania podatku akcyzowego na tytoń luzem oraz gotowe papierosy. Pewne jest natomiast, że wzrośnie podatek na papierosy. Do 1 stycznia 2009 r. musi on wynosić 64 euro na 1000 sztuk. Euromonitor szacuje, że przez najbliższe trzy lata popyt na papierosy spadnie w naszym kraju do 64 mld sztuk rocznie.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA