fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Styl życia

Święto wzornictwa przemysłowego

WIDD – World Industrial Design Day – po raz pierwszy będziemy obchodzić w niedzielę‚ 29 czerwca
Wzornictwo przemysłowe ma swój światowy dzień. ICSID – International Council of Societies of Industrial Design (Międzynarodowa Rada Stowarzyszeń Projektowania Przemysłowego) powołała Światowy Dzień Designu w 2007 roku‚ w 50. rocznicę swojego powstania (1957).
Ustanowienie Światowego Dnia Designu to zaakceptowanie faktu‚ że wzornictwo zewsząd nas otacza. Czy nam się to podoba czy nie. Rozwój nowych technologii i konkurencja powoduje, że produkty są użyteczne i popularne tylko poprzez trafiony design. Najlepszym przykładem jest oszałamiający sukces iPhona firmy Apple.
Design to po prostu projektowanie‚ praca nad funkcją i formą, rozwiązywanie kwestii technicznych, technologicznych‚ ergonomicznych. Kiedyś bardzo podkreślano‚ że to projektowanie dla przemysłu i dla seryjnej produkcji.
Dzisiaj design ma pojemne znaczenie. Do jednego worka wrzuca się także projektowanie dla rzemiosła‚ sztukę zdobniczą, a nawet działania z pogranicza projektowania i sztuki. Postrzeganie dobrze zaprojektowanego przedmiotu jako dzieła sztuki jest dziś powszechne. Dobry designer jest artystą.
Design to także słowo klucz do wszystkiego, co nosi znamiona artystycznego zamysłu. Mówimy więc „design hotel” o hotelach zaprojektowanych przez słynnych architektów projektantów od A do Z.W pierwszym roku obchody Dnia Designu zapowiedziały: Kanada‚ Chile‚ Finlandia‚ Niemcy‚ Indie‚ Japonia‚ Tajwan‚ Wielka Brytania‚ Węgry‚ Filipiny i Polska. Instytut Wzornictwa Przemysłowego zaprosił dziennikarzy na pierwsze z cyklu spotkań poświęconych współczesnym kontekstom designu. W 2008 r. Światową Stolicą Designu został Turyn.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA