fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Kryworiżstal bije ukraiński rekord dywidendowy

Huta Kryworiżstal wypłaci w tym roku udziałowcom 1,2 mld dolarów dywidendy. Pomoże to jej właścicielowi koncernowi ArcelorMittal spłacić część długów
Tak wysoka dywidenda to rekordowa suma w historii ukraińskiej gospodarki. ArcelorMittal Krzywy Róg można uznać za najbardziej dochodowy koncern w metalurgicznym imperium Lakshmi Mittala. Dzięki niemu hinduski magnat spłaci część długów, szacowanych na 34 mld dol. – napisała wpływowa gazeta „Dieło”, powołując się na wypowiedzi ekspertów w Kijowie.
– Lakshmi może również zainwestować w zakup ukraińskich aktywów w branży węglowej i rudy żelaza – przewiduje analityk kijowskiej firmy inwestycyjnej Dragon Capital Iwan Charczuk. Podkreśla, że hinduski przedsiębiorca w 2007 r. aktywnie skupował udziały w Kryworiżstali, największym ukraińskim producencie wyrobów metalowych, i dziś jest posiadaczem 95 proc. akcji tego przedsiębiorstwa.
Dotychczasowy ukraiński lider pod względem wypłaty dywidendy, firma UkrNafta, na tle Kryworiżstali wypada skromnie.
W 2006 r. koncern zarobił 1,8 mld hrywien. Z tego 935 mln hrywien otrzymało państwo, które dysponuje w spółce 50 proc. udziałów.
Według gazety „Dieło” większość ukraińskich przedsiębiorstw nie wypłaca rocznej dywidendy powyżej miliarda hrywien. Do 2005 r. Kryworiżstal należała do Związku Inwestycyjno-Metalurgicznego (właściciele: doniecki biznesmen Rinat Achmetow i zięć byłego prezydenta Leonida Kuczmy Wiktor Pinczuk), który zapłacił za hutę 800 mln dolarów.
Przetarg unieważniła ówczesna premier Julia Tymoszenko, wystawiając zakład ponownie na sprzedaż. W październiku 2005 r. właścicielem 93 proc. akcji Kryworiżstali został Mittal Steel Germany GmbH, płacąc za nie rekordową sumę – ponad 24 mld hrywien (4,8 mld dol.).
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA