fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Ukraina bez skorumpowanej drogówki

Prezydent Wiktor Juszczenko nakazał likwidację posterunków milicji drogowej
Czarę goryczy przelała głośna afera w obwodzie zakarpackim. Milicjanci drogówki pobierali od kierowców regularne opłaty za przejazd obok posterunków rozmieszczonych przy trasach szybkiego ruchu.
Ostatni z 60 posterunków drogówki (DAI – Departament Inspekcji Drogowej, uznany za najbardziej skorumpowaną strukturę Ministerstwa Spraw Wewnętrznych) ma zniknąć 18 lipca. Jej szef Serhij Kołomojec nie kryje zadowolenia.
– Ich efektywność była zerowa. Kierowcy i tak wiedzieli, gdzie są, dlatego omijali je z daleka lub zdejmowali nogę z gazu – tłumaczył. Kołomojec obiecał, że posterunki zostaną zastąpione punktami pomocy drogowej, obsługiwanymi przez cywilów. Cywilny personel będzie musiał reagować na wypadki, pomagać w naprawie samochodów, udzielać kierowcom wskazówek, jak dojechać do celu.
Pomysł Wiktora Juszczenki krytykują politycy opozycji.
– Jeśli zlikwidujemy posterunki DAI, chciałbym wiedzieć, jak będzie wyglądał pościg za przestępcami lub piratami drogowymi? Kto zablokuje drogi? – pytał deputowany Partii Regionów i były funkcjonariusz ukraińskiej Służby Bezpieczeństwa Wołodymyr Siwkowycz.
– Na zmianach najbardziej skorzystają komercyjne firmy, które pootwierają w miejscach po drogówce myjnie lub stacje benzynowe i będą zarabiały krocie – stwierdził.
Ukraińscy kierowcy wątpią w skuteczność decyzji prezydenta. Tłumaczą, że milicja zawsze znajdzie sposób na to, by wziąć łapówkę. – Wystarczy, że poprosi o otwarcie apteczki, w której nie będzie jodyny czy bandaża – mówi Ilia, kijowski taksówkarz.
– Szef MSW Jurij Łucenko walczy z korupcją w drogówce. Zapomina jednak, że może lepiej byłoby podnieść pensje dla funkcjonariuszy. I to nie o 20 – 30 procent, jak było dotychczas, a co najmniej trzykrotnie – podkreśla Hennadij Stambuła, reporter telewizji NTN, zajmujący się sprawami bezpieczeństwa na drogach.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA