fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Producenci żywności pod presją rosnących cen

Branża spożywcza w Polsce będzie rozwijać się wolniej niż do tej pory – wynika z raportu ING Banku Śląskiego
Przez ostatnie cztery lata produkcja sprzedana branży spożywczej zwiększała się średnio o 6,4 proc. rocznie. Zdecydowanie szybciej rośnie wartość rynku – w 2007 r. przychody spółek z branży zbliżyły się do 153 mld zł (wzrost o 16 proc.). Różnica wynika z wprowadzania na rynek droższych wyrobów.
W 2007 r. firmy wydały na inwestycje aż 7,5 mld zł, o 400 mln zł więcej niż rok wcześniej. Boom inwestycyjny to w znacznym stopniu zasługa dotacji unijnych.
153 mld zł wyniosły w 2007 roku łączne przychody firm branży spożywczej w Polsce
Jednym z powodów ożywienia w przemyśle spożywczym jest wzrost eksportu po wejściu Polski do Unii Europejskiej. W 2007 r. jego wartość zwiększyła się o ok. 14 proc., do 9,7 mld zł.
– Z naszego badania wynika, że blisko dwie trzecie firm spożywczych odczuło w ciągu ostatnich czterech lat poprawę swojej sytuacji ekonomicznej – powiedziała podczas wczorajszej konferencji Renata Dudkiewicz, dyrektor zarządzający sektorem spożywczym w ING. – Utrzymanie dotychczasowego tempa rozwoju branży jest mało prawdopodobne – uważają autorzy raportu. W najbliższych latach jej produkcja będzie się zwiększać o niespełna 5 proc. rocznie. Poniżej 10 proc. rocznie spadnie dynamika eksportu.
Na spowolnienie rozwoju wpłynie m.in. umacniający się złoty, rosnąca konkurencja na światowych rynkach oraz drożejące surowce. O rosnących kosztach dyskutują uczestnicy 52. światowego szczytu branży spożywczej CIES w Monachium. – Nigdy przedtem nie mieliśmy tak dużego wzrostu kosztów w tak krótkim okresie – mówi Roger Corbett, prezes CIES. W ciągu roku ceny kukurydzy skoczyły o 31 proc., a pszenica zdrożała o 130 proc.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA