fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sylwetki

Doktor od kremów

Forbes/Forum
Piotr Mazurkiewicz
Dr Irena Eris. Stworzyła świetnie znaną markę kosmetyków. Zaczynała od domowej produkcji kremów, dzisiaj z majątkiem ponad 200 mln zł jest jedną z najbardziej znanych kobiet w biznesie
Z mężem Henrykiem Orfingerem stworzyła jedną z największych firm kosmetycznych w Polsce, mogącą się pochwalić kilkunastoprocentowym udziałem w rynku. Otwiera – także za granicą – Kosmetyczne Instytuty, pod jej marką działają też dwa luksusowe hotele spa. Firmę w najnowszej kampanii reklamowej promuje znana francuska aktorka Emmanuelle Seigner, prywatnie żona reżysera Romana Polańskiego. Teraz dr Irena Eris rusza na podbój rynku perfumeryjnego w Polsce, ale – jak mówi branża – na pewno nie jest to jej ostatnie słowo. – Dla niej prawdziwy świat to laboratorium, tam podejmowane są kluczowe dla firmy decyzje – mówią znajomi. Skończyła warszawską Akademię Medyczną, doktorat z farmacji obroniła na berlińskim Uniwersytecie Humboldta. Już na studiach zaczęła tworzyć pierwsze kosmetyki w uczelnianym laboratorium. Doktorat, jak mówiła sama później, był ryzykownym krokiem – do Berlina pojechała jako młoda mężatka z małym dzieckiem, a obroniła go w czasie bezpłatnego urlopu wychowawczego – zaraz po studiach zaczęła pracować w laboratorium warszawskiej Polfy.
Firmę wraz z mężem Irena Eris zaczęła budować w 1983 r. Najpierw był mały zakład, gdzie produkowano jeden rodzaj kremu i ręcznie napełniano opakowania. Do sklepów maluchem woził je Henryk Orfinger. Sami nie przewidzieli, że firma może rozwijać się tak szybko. Już w 1989 r. zatrudnienie oraz obroty doszły do górnej granicy zgodnej z prawem dla zakładu rzemieślniczego w ówczesnej Polsce. Traf chciał, że zbiegło się to z przemianami politycznymi i firma swobodnie mogła się dalej rozwijać. Już w 1993 roku w podwarszawskim Piasecznie, gdzie cały czas mieści się siedziba firmy, rusza nowa fabryka. Jednak kluczowym miejscem jest działające od 2001 roku Centrum Naukowo-Badawcze Dr Irena Eris, gdzie prowadzone są ciągłe badania nad nowymi recepturami.
Dzisiaj piaseczyńska firma produkuje i sprzedaje niemal 500 rodzajów kosmetyków, nie tylko w Polsce, ale też w Wielkiej Brytanii, USA, Kolumbii, Rosji, na Tajwanie. Markę według badań Pentora zna niemal każdy Polak. W firmie pracuje dużo kobiet, od wielu lat zatrudniani są też niepełnosprawni.
Prezesem firmy dr Irena Eris jest od kilku lat Cezary Kołodziejczyk. Sama dr Irena pełni funkcję dyrektora ds. rozwoju, dzięki temu może poświęcić się temu, co ją głównie pasjonuje.
Jej sukces docenili inni – zdobyła wiele prestiżowych wyróżnień, w tym w 2000 r. Nagrodę Kisiela. Choć w biznesie osiągnęła wiele, sama mówi, że podstawą udanego życia jest rodzina. Ma dwóch synów, jest już także szczęśliwą babcią.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA