fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Czy były wspólnik musi kontynuować amortyzację majątku przejętego ze spółki

Właściciel jednoosobowej firmy może amortyzować majątek, który był wcześniej wykorzystywany w spółce cywilnej. Ale czy może zacząć od początku, czy też powinien kontynuować odpisy?
Z przepisów to nie wynika, a sądy wydają różne orzeczenia w tej sprawie.Przepisy o amortyzacji przewidują w niektórych wypadkach obowiązek kontynuowania amortyzacji w przekształconej firmie. Wartość początkowa składników majątku w nowym przedsiębiorstwie ustalana jest wtedy w wysokości przyjętej w starej firmie. Uwzględnia się także już dokonane – u poprzedniego podatnika – odpisy amortyzacyjne.Zasada kontynuacji amortyzacji ma miejsce w przypadku tzw. przekształceń podmiotowych. Mówi o tym art. 22g ust. 12 i 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej ustawa o PIT) oraz art. 16g ust. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej ustawa o CIT). Kontynuację amortyzacji przepisy nakazują także w przypadku nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w drodze wkładu niepieniężnego (art. 22g ust. 14a ustawy o PIT oraz art. 16g ust. 10a ustawy o CIT) oraz w razie otrzymania środków trwałych w związku z likwidacją podmiotu,...
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA