fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Jak zarządzać wydatkami

Bank ofert - ocena w skali od 1 do 5

Maciej Kossowski, Wealth Solutions: Getin Bank – Kapitał Bezpieczeństwa **
Getin Bank – znany dotąd głównie z wysoko oprocentowanych lokat – to kolejny nowy gracz na rynku produktów strukturyzowanych. Trzyletnia polisa inwestycyjna, którą bank przedstawił inwestorom, zapewnia 100-procentową gwarancję kapitału i daje szansę na zysk zależny od zachowania indeksu BNP Paribas Global Agribusiness.
Indeks nie opiera się na popularnych ostatnio towarach rolnych, ale skupia spółki działające w tej branży – m.in. producentów nawozów, maszyn rolniczych i żywności. Indeks jest zdywersyfikowany geograficznie – obejmuje spółki zarówno z rynków rozwiniętych (głównie USA), ale także wschodzących (Chiny, Tajwan, Malezja).
Indeks BNP Paribas ma znacznie lepsze wyniki niż bardziej skupiony na firmach z USA S&P Global Agribusiness. Porównywalne osiągnięcia za ostatnie kilka lat, ale przy większych wahaniach, osiągał DAXGlobal Agribusiness. Produkt Getin Banku oparto więc na rozwiązaniu wyróżniającym się w swojejkategorii. Niestety, w przypadku tej oferty inwestor nie zarobi tyle, ile ewentualnie wzrośnie indeks rolnych spółek. Wynik końcowy będzie obliczony jako średnia z obserwacji na koniec pierwszego, drugiego i trzeciego roku inwestycji dodatkowo przemnożona przez wskaźnik partycypacji, który wyniesie między 70 a 90 proc.
Dla przykładu, jeśli indeks będzie rósł liniowo i zyska ostatecznie 90 proc. w trzy lata, wówczas – przy wskaźniku partycypacji 80 proc. – inwestor otrzyma 48 proc. zysku. Relatywnie krótki okres trwania produktu i pełna gwarancja kapitału wymuszają takie ograniczenia. To główny minus oferty Getin Banku, oceniamy ją na dwie gwiazdki. Produkt dostępny jest do 25 czerwca, a minimalna wpłata to jedynie 1000 zł.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA