fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Unia Europejska

Na szczęście zwyciężyła demokracja

Andy Storey. Politolog z University College w Dublinie
RZ: Cieszy się pan z wyniku?
Andy Storey: Oczywiście. Odrzuciliśmy traktat niedemokratyczny, zły dla Irlandii i zły dla Europy. Jestem szczęśliwy, że Irlandczycy nie dali się oszukać, skorzystali ze swojego demokratycznego prawa i zagłosowali przeciw dokumentowi, który usiłowała im wcisnąć niemal cała irlandzka klasa polityczna. Dzisiejszy dzień będzie wspominany jako ten, w którym zwyciężyła demokracja...
Które argumenty obozu „nie” przesądziły, że większość głosujących odrzuciła projekt z Lizbony?
Ludzie głosowali „nie” z różnych powodów. Większość dlatego, że przekonały ich argumenty lewicowych przeciwników traktatu, którzy wskazywali np. na zagrożenie dla socjalnego wymiaru UE i ostrzegali przed ryzykiem wciągnięcia Irlandii w konflikty zbrojne w ramach wspólnej polityki obronnej. Do innych trafił argument, że traktat jest zagrożeniem dla niskich podatków w Irlandii. Motywacje głosujących będą teraz szczegółowo badać specjaliści. Ale sondaże pokazywały wyraźnie, że opcję „tak” popierają głównie ludzie z klasy średniej i wyższej, menedżerowie, biznes, natomiast na „nie” byli głównie robotnicy, pracownicy fizyczni sektora usług itd.
Jak frekwencja wpłynęła na wynik głosowania?
Jak na Irlandię była niezła, co przyczyniło się do zwycięstwa przeciwników traktatu. Wywodzą się oni głównie z grup społecznych, które rzadko biorą udział w głosowaniach. Obóz zwolenników, składający się z osób zamożniejszych, lepiej wykształconych, mógł liczyć na mobilizację swoich zwolenników. W związku z tym istniało spore ryzyko przyjęcia traktatu, mimo sprzeciwu większości Irlandczyków. Stałoby się tak, gdyby zwolennicy poszli głosować, a przeciwnicy zostali w domach. Na szczęście organizacjom społecznym prowadzącym kampanię na „nie” udało się zmobilizować ludzi. To ich wielka wygrana, zważywszy na to, że główne partie Irlandii wezwały do poparcia traktatu.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA