fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Rząd wkrótce przyjmie nowy podział limitów emisji CO2

Przedsiębiorstwa krytykują nowy projekt podziału limitów CO2. Urzędnicy obiecują, że po roku mogą go zmienić
Ministerstwo Środowiska upubliczniło najnowszy projekt podziału limitów emisji dwutlenku węgla na lata 2008 – 2012 (KPRU II). Dokument zatwierdził już Komitet Stały Rady Ministrów.
W porównaniu z lutowym KPRU więcej uprawnień dostały zawodowe elektrownie, limit dla nich wynosi w sumie 110,8 mln ton. Stało się to głównie kosztem przemysłu chemicznego, cementowego, stalowego i elektrociepłowni zawodowych.
Zadowolona z nowego rozdania uprawnień do emisji dwutlenku węgla może być Elektrownia Bełchatów. Otrzyma o 1,17 mln praw więcej niż przewidywano w lutym. – Od początku zabiegaliśmy o większe limity. Najważniejsze, że decyzje nareszcie zapadły, bo od kilku miesięcy nie było KPRU – podkreśla Jacek Michel, rzecznik Bełchatowa.
Ale nie wszystkie elektrownie podzielają jej radość. Kozienicom obecny projekt przyznaje co prawda 9,6 mln ton CO2, czyli o 0,5 mln ton więcej niż lutowy, ale dla przedsiębiorstwa to wciąż za mało. – Zastosowano zły klucz rozdziału, podstawą powinna być produkcja energii, a nie historyczna emisja CO2 – wskazuje Kazimierz Pardyka, ekspert ochrony środowiska Elektrowni Kozienice.
Projekt krytykują też huty.
– Dodatkowe koszty dla jednego zakładu z tytułu zakupu praw do emisji CO2 wyniosą kilka milionów euro – podkreśla prezes Huty Częstochowa Andrzej Stokłosa.
Polskie huty obawiają się, że stracą konkurencyjność na unijnym rynku. MŚ podziela te obawy. W uzasadnieniu do projektu ocenia, że Polska zwiększy import papieru, szkła, wyrobów drewnopochodnych i ceramicznych z Chin, Rosji, Indii i Ukrainy właśnie z powodu wzrostu kosztów wytwarzania tych produktów w kraju.
Skutkiem wprowadzenia KPRU II będzie także wzrost cen energii elektrycznej. Dla odbiorców końcowych wyniesie 2 – 3 proc. W lutowym projekcie, w którym elektrownie miały otrzymać prawa do emisji mniejsze o 5 mln ton, wzrost cen oceniano na 4 proc.
Jednocześnie Ministerstwo Środowiska poinformowało, że trwają prace nad projektem ustawy o handlu uprawnieniami do emisji. Wprowadzi on możliwość weryfikacji limitów w trakcie okresu rozliczeniowego. Jeśli więc okaże się, że jakieś przedsiębiorstwo dostało za duże limity albo rażąco niskie, w kolejnych latach podział może zostać zmieniony. Zrezygnowano z wcześniejszych pomysłów, by Skarb Państwa miał prawo pierwokupu uprawnień do CO2 na polskim rynku. – Zgody na taki zapis nie wydał Urząd Komitetu Integracji Europejskiej – informuje Mikołaj Budzanowski, dyrektor Departamentu Klimatu w Ministerstwie Środowiska.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA