fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Praca, emerytury, renty

Sejm zajmie się II filarem

Rzeczpospolita
Nowa ustawa o wypłatach świadczeń z OFE. Przyjęty przez rząd projekt trafi teraz do Sejmu. Jest prawie pewne, że posłowie będą mieli sporo pomysłów na jego udoskonalenie
Rząd przyjął projekt ustawy o wypłatach emerytur kapitałowych – poinformowała wczoraj na konferencji minister pracy Jolanta Fedak. – Ustawa domyka to, co przez 10 lat nie zostało zrobione – dodała.
Nowy system emerytalny wystartował w 1999 roku. Wiadomo było, że pierwsi klienci OFE zaczną przechodzić na emeryturę od 2009 roku. Kolejne ekipy rządzących nie doprowadziły jednak do uchwalenia odpowiedniego prawa. Obecny rząd także nie spieszył się z przyjęciem projektu oczekiwanej ustawy.
Zakłada on, że będą istnieć dwa rodzaje produktów – emerytura okresowa oraz dożywotnia. Pierwsza wypłacana będzie do 65. roku życia, a druga od 65. roku życia. Emeryturą okresową zajmą się towarzystwa emerytalne (PTE), a dożywotnią – zakłady emerytalne, które utworzą prywatne firmy.
Przedstawiciele PKPP Lewiatan mówią, że obecny projekt nie uwzględnia zgłaszanych przez pracodawców postulatów. Przekonują, że partnerzy społeczni powinni mieć możliwość analizy rozporządzeń wykonawczych do ustawy. Zwracają też uwagę, że projekt nie przewiduje wprowadzenia opłat na rzecz PTE, które mają zająć się emeryturami okresowymi. Będą one prowadzić dodatkowo rachunki związane z obsługą wypłat.
Przyjęty wczoraj projekt różni się znacząco od tego, który przygotował rząd Jarosława Kaczyńskiego. Zmiany dotyczą m.in. oferowanych produktów. Ówczesne kierownictwo resortu pracy chciało, by istniała emerytura małżeńska. Obecny rząd uznał, że jest ona niekorzystna. Jej wysokość byłaby bowiem niższa od świadczenia indywidualnego.
Agnieszka Chłoń-Domińczak, wiceminister pracy odpowiedzialna za nowy projekt, przyznaje, że najbardziej obawia się dyskusji w Sejmie właśnie na temat produktów. – Mam nadzieję, że przekonamy posłów – dodaje.
Poprzedni rząd chciał też, by powstał państwowy zakład emerytalny. Pojawiały się również pomysły, by nie tworzyć odrębnych instytucji, jak np. zakłady emerytalne, tylko powierzyć wypłatę świadczeń już istniejącym. Te wszystkie tematy mogą powrócić w trakcie prac parlamentarnych nad ustawą.
– W ramach klubu nie dyskutowaliśmy jeszcze nad tym projektem. To, co nie zostało dotąd zmienione, to stanowisko PiS, że nie ma potrzeby tworzenia odrębnych instytucji. Moim zdaniem pieniądze emerytów z II filara wciąż też powinny podlegać dziedziczeniu na zasadach zgodnych z prawem spadkowym – mówi Wiesław Janczyk z Prawa i Sprawiedliwości.
Anna Bańkowska z Lewicy nie chciała we wtorek wypowiadać się na temat projektu.
Jolanta Fedak zapowiedziała wczoraj, że 16 czerwca do 30-dniowych konsultacji zostanie skierowany projekt dotyczący emerytur pomostowych, czyli prawa do wcześniejszego kończenia kariery zawodowej. – Jesienią powinien być gotowy – zapowiedziała. Wczoraj trwały jeszcze konsultacje nad projektem w Komisji Trójstronnej.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA