fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konsumenci

Nowy kurs waluty to powód podwyżki

Fotorzepa, Ryszard Waniek Rys Ryszard Waniek
Wzrost cen paliwa, podatków, opłat lotniskowych i zmiany kursów walutowych to powody podwyżek cen egzotycznych wczasów. Biuro podróży jednak nie może podwyższyć ceny, gdy do wyjazdu zostało mniej niż trzy tygodnie
Klienci biur podróży muszą mieć pewność dotyczącą ceny wyjazdu. Nierzadko bowiem planują podróż znacznie wcześniej i chcieliby wiedzieć, czy ich wakacyjne wydatki zmieszczą się w zaplanowanych limitach.
Przepisy dokładnie określają, kiedy cena imprezy może się zmienić (wzrost kosztów transportu, opłat urzędowych, podatków lub opłat należnych za usługi lotniskowe lub załadunkowe w portach i na lotniskach).
– Ponadto [b]podwyżka musi być zawsze uzasadniona. Biuro powinno udowodnić, co jest przyczyną, że rośnie cena wyjazdu[/b] – mówi Konrad Gruner z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Obowiązuje też zasada, że w ciągu 20 dni przed datą wyjazdu cena ustalona w umowie z turystą nie może już zostać podwyższona.
[wyimek]21 dni gdy taki czas pozostał do rozpoczęcia wyjazdu, to biuro podróży ma jeszcze prawo do podniesienia jego ceny [/wyimek]
Krzysztof Podgórski, miejski rzecznik konsumentów z Tarnowa, radzi więc, aby uważnie zapoznawać się z tekstem umowy, aby potem nie być zaskoczonym podwyżką. To jednak nie wszystko. Warto też przejrzeć ogólne warunki umowy, bo nierzadko to tam, a nie w samym formularzu, który podpisujemy, znajdziemy postanowienia o możliwości podwyżki.
[srodtytul]Gdy dolar słabnie [/srodtytul]
Ostatnie miesiące to umacnianie się polskiego złotego w stosunku do innych walut. Oznacza to, że zmieniają się koszty organizacji wyjazdów. Z przepisów [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=175244]ustawy o usługach turystycznych (DzU z 2004 r. nr 223, poz. 2268 ze zm.)[/mail] wynika jednak, że klient powinien sprawdzać kursy walut przed wyjazdem. Ich nagła zmiana może bowiem spowodować podwyższenie ceny wyjazdu. Pozwala na to art. 17 ust. 1 pkt 3 ustawy. W wypadku polskich turystów chodzi tu głównie o euro i dolary, choć coraz częściej wybieramy się też na wojaże do krajów, gdzie płacimy w bardziej egzotycznych walutach.
Biuro ma prawo zmienić cenę ustaloną w umowie, jeśli przewidziało w jej warunkach taką możliwość. Jednym z powodów podwyższenia ceny może być wzrost kursów walut, ale biuro musi udokumentować, że miał on realny wpływ na podwyżkę.
[srodtytul]Bez niespodzianek[/srodtytul]
Zmiana ceny wyjazdu z powodu innego kursu waluty [b]nie może też zaskakiwać wyjeżdżającego, dlatego jest możliwa tylko najpóźniej na trzy tygodnie przez datą wyjazdu.[/b] W ciągu 20 dni przed rozpoczęciem imprezy podwyżka już nie jest dopuszczalna. Możliwość takiej podwyżki – tak jak w wypadku kosztów transportu – musi też być jednoznacznie zapisana w umowie.
Podwyżka może być przyczyną odstąpienia od umowy. Potwierdza to orzecznictwo, w tym [b]wyrok Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z 7 listopada 2005 r. (sygn. XVII Amc 89/04)[/b]. Uznał on, że skoro biuro może podwyższyć cenę, to klient powinien mieć wtedy możliwość odstąpienia od umowy. Konrad Gruner przypomina jednak, że wtedy biuro ma prawo potrącić ze zwracanej klientowi kwoty swoje udokumentowane wydatki, jakie poczyniło, aby zrealizować umowę.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA