fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Promocja turystyczna

Sandomierz szykuje nowe atrakcje dla turystów

Sandomierz
Pixabay
Zagospodarowanie terenu nad Wisłą i starorzecza Koprzywianki, wytyczenie szlaku kajakowego do Gór Pieprzowych i podświetlenie na potrzeby nocnego zwiedzania najciekawszych zabytków Sandomierza planuje miejski samorząd
Jak podaje asystentka burmistrza Sandomierza Katarzyna Zioło, poszczególne przedsięwzięcia mają być realizowane w ramach projektu „Podniesienie atrakcyjności turystycznej Sandomierza poprzez wykorzystanie potencjałów endogenicznych". Samorząd chce go realizować dzięki wsparciu funduszy Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020.
Projekt znalazł się na drugim miejscu rankingu konkursu RPO i został wstępnie wybrany przez zarząd województwa do dofinansowania kwotą ponad 7,3 mln złotych. Koszt całego przedsięwzięcia, do którego wkład własny zapewni miasto, to ok. 11,1 mln złotych.
Jednym z elementów projektu jest zagospodarowanie na cele rekreacji, wypoczynku i sportu terenu położonego w Sandomierzu nad Wisłą oraz starorzecza Koprzywianki. Obszar ten byłby naturalnym przedłużeniem bulwaru im. Józefa Piłsudskiego, który w pogodne dni przyciąga nad wodę turystów i mieszkańców.
Projekt zakłada utworzenie na nowym obszarze m.in. przystani kajakowej, ścieżki rowerowej, miejsc do grillowania i do opalania. - Czekamy na wydanie decyzji środowiskowej. Trwają prace przy projekcie, żeby móc uzyskać pozwolenie na budowę – zaznacza Zioło.
Z tego miejsca ma się też rozpoczynać trasa kajakowa o długości ok. 5,1 km w kierunku Gór Pieprzowych, które są ciekawym rezerwatem geologiczno-przyrodniczym. Sam rezerwat zyska tablice informacyjne, opisujące jego florę i faunę.
Miasto chce też stworzyć ścieżkę turystyczną „Sandomierz - Historia Światłem Malowana", obejmującą najważniejsze pod względem architektonicznym zabytki. Mury miejskie, Brama Opatowska, kamienica Oleśnickich, ratusz, budynek magistratu, Furta Dominikańska, Collegium Gostomianum i zamek królewski zyskają nowoczesne oprawy oświetleniowe LED - na potrzeby nocnego zwiedzania, zaplanowanego na ok. 1,5-godzinny spacer.
- Zwiedzający otrzymają audioprzewodniki z opowieścią o historii Sandomierza. Na zabytkowych obiektach będzie możliwość wyświetlania symboli związanych z dziejami miasta i animacji. Dojdzie do tego muzyka, ponieważ dziedziniec przy zamku i płyta przy rynku będą miały system nagłośnieniowy. Będzie to, na okazję tych spacerów, swego rodzaju przedstawienie "światło i dźwięk" – opisuje Zioło.
Projekt obejmuje też renowację zabytkowych murów obronnych oraz stworzenie i udostępnienie modelu klasztoru dominikańskiego (obecny budynek Urzędu Miejskiego) i nieistniejącego dziś kościoła pw. św. Marii Magdaleny. Makieta ma służyć wizualizacji tych obiektów sprzed 400 lat, także dla osób niepełnosprawnych, w tym niewidomych - będą mogli przez dotyk poznać kształt i fakturę zabytków.
Samorząd Sandomierza liczy, że realizacja projektu przyczyni się do zwiększenia atrakcyjności obiektów turystycznych i powstania w mieście nowych miejsc pracy. Pozwoli też na wydłużenie sezonu turystycznego o miesiące jesienno-zimowe.
Projekt ma być realizowany od kwietnia 2018 roku do października 2020 roku.
Sandomierz jest jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc w województwie świętokrzyskim. Na tutejszej starówce znajduje się ponad 120 zabytków różnych stylów i epok. Nadwiślańskie miasto o tysiącletniej historii leży na malowniczych wzgórzach poprzecinanych lessowymi wąwozami.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA