Podatki

Ulga meldunkowa przy sprzedaży mieszkania będącego majątkiem odrębnym małżonka

W marcu ubiegłego roku ożeniłem się. Następnie rodzice przekazali mi w darowiźnie mieszkanie, w którym byłem zameldowany od urodzenia (ponad 20 lat). Jeszcze w grudniu sprzedałem mieszkanie i wspólnie z żoną kupiliśmy dom. Żona nie była zameldowana w sprzedawanym mieszkaniu. Czy cały dochód ze sprzedaży jest zwolniony od podatku?
Odpowiada Marek Kolibski doradca podatkowy z kancelarii Ożóg i Wspólnicy
Najprawdopodobniej mieszkanie było pana majątkiem odrębnym. Z kodeksu rodzinnego wynika bowiem, że wchodzą do niego darowizny, jeśli darczyńca nie zdecyduje inaczej. To oznacza, że tzw. ulga meldunkowa powinna obejmować całą kwotę nieruchomości. Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o PIT przychody uzyskane ze sprzedaży mieszkania są zwolnione od podatku, jeżeli podatnik był w nim zameldowany na pobyt stały nie krócej niż 12 miesięcy przed datą zbycia. Pewne problemy interpretacyjne sprawia art. 21 ust. 22 ustawy o PIT. Wynika z niego, że ulga meldunkowa ma zastosowanie łącznie do obojga małżonków. Nie powinno być jednak wątpliwości, że prawo do zwolnienia podatnika sprzedającego swój odrębny majątek nie powinno zależeć od tego, czy był w nim zameldowany jego małżonek. Jest to przecież dochód tylko podatnika.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL