fbTrack

Media

Polacy za zniesieniem abonamentu radiowo-telewizyjnego

Rzeczpospolita
PO proponuje, by z opłaty zwolnić na razie tylko emerytów i rencistów
W Sejmie po raz pierwszy wczoraj debatowano nad zwolnieniem z abonamentu emerytów i rencistów. W tej chwili nie muszą go płacić tylko inwalidzi I grupy, inwalidzi wojenni, osoby powyżej 75. roku życia, niewidomi i niesłyszący.
– Emerytów trzeba zwolnić z abonamentu, bo płacąc go przez całe życie, zasłużyli na tę ulgę. Szczególnie przy takim marnotrawstwie pieniędzy w TVP – przekonuje Iwona Śledzińska–Katarasińska (PO). Jej partia chce, żeby zmniejszenie wpływów zrekompensowała KRRiT. Rada miałaby przekazać więcej pieniędzy Polskiemu Radiu, które jest w większym stopniu uzależnione od abonamentu niż TVP. – To populizm. Abonament nadal będą płacić np. rodziny wielodzietne gorzej sytuowane niż niektórzy emeryci. Doprowadzi to do zniszczenia mediów publicznych, a zwłaszcza radia – krytykuje pomysł PO Elżbieta Kruk z PiS. Z sondażu „Rz” przeprowadzonego przez GfK Polonia wynika, że Polacy opowiadają się za tym, by w ogóle zlikwidować opłaty. Chce tego aż 40 proc. badanych. Równie wielu twierdzi, że nie powinni go płacić tylko najubożsi i emeryci (39 proc.).
Liderzy PO zapowiadają, że abonament zostanie zlikwidowany od 2009 roku. – Wyniki sondażu utwierdzają nas w przekonaniu, że idziemy w dobrym kierunku. Najchętniej znieślibyśmy wszystkie parapodatki – mówi Śledzińska-Katarasińska. Według Elżbiety Kruk takie wyniki sondażu to efekt kampanii Platformy. – Zabierając abonament, PO nie pokazuje żadnej alternatywy finansowania mediów publicznych– zarzuca posłanka PiS. Partia Donalda Tuska może mieć problem z zebraniem większości sejmowej dla likwidacji opłaty. –Nie zgodzimy się, by zrezygnować z tego narzędzia niezależności mediów publicznych od polityki – zapowiada Edward Wojtas z PSL. Szef Klubu PiS Przemysław Gosiewski napisał w sprawie abonamentu list do premiera, w którym domaga się wycofania się PO z zaproponowanej wczoraj ustawy. – Jeśli widzi pan możliwość wsparcia emerytów i rencistów, to lepszym rozwiązaniem są dodatkowe świadczenia dla tych, których emerytury i renty są poniżej średniej – proponuje Gosiewski. Przypomniał także apele w obronie abonamentu wielu środowisk. Masz pytanie, wyślij e-mail do autora l.cybinski@rp.pl
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL