Niewykluczone, że adwokaci rozpoczną strajk. Zwracają się do Naczelnej Rady Adwokackiej, by ta podjęła uchwałę w sprawie protestu.
– Środowisko wrze – mówi Andrzej Zwara, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej. – Docierają do nas głosy adwokatów, którzy sugerują, że powinien zostać przeprowadzony strajk włoski, wstrzymanie wyznaczania adwokatów z urzędu, protesty pod Kancelarią Premiera. Jestem daleki od przesądzania, czy któraś z tych form protestu zostanie przeprowadzona. Będziemy o tym rozmawiać podczas plenarnego posiedzenia NRA 27 czerwca – zapowiada. Podkreśla też, że jego zdaniem „jakaś forma protestu" jest nieunikniona, jeśli rząd pozostanie bierny wobec postulatów samorządu adwokackiego.
Mówią „dosyć"
Rafał Dębowski, sekretarz NRA, uważa, że jeśli zostanie podjęta decyzja o proteście, to będzie on tak zorganizowany, by nie narażać adwokatów na odpowiedzialność zawodową. – Ciągle liczymy, że resort sprawiedliwości przyjrzy się naszym postulatom i rozpocznie z nami rzeczowe rozmowy – zaznacza.
Dziś memorandum przygotowane przez prezydium NRA ma trafić do ministra sprawiedliwości Borysa Budki.
42 tys. - tylu jest obecnie prawników wykonujących zawód adwokata i radcy prawnego
Adwokaci chcą się sprzeciwić m.in. niskim stawkom za sprawy z urzędu. W resorcie są złożone propozycje zmian rozporządzeń przygotowane przez środowisko adwokackie i radcowskie, przewidujące m.in. podwyższenie stawek, na podstawie których wyliczane są zwroty kosztów procesu od strony przegranej.
Prezes Zwara podkreśla, że środowisko jest oburzone nie tylko niskimi stawkami za sprawy z urzędu, niewaloryzowanymi od 13 lat, ale także m.in. zmianami w projekcie ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, z którego w trakcie prac sejmowych wykreślono przepisy pozwalające środowiskom prawniczym na zgłaszanie kandydatów na sędziów TK i obniżono wymogi dla sędziów.
– Projektowane rozporządzenia do nowelizacji procedury karnej także uderzają w obywateli, m.in. pozwalają na kontrolę korespondencji między obrońcą a zatrzymanym, określają, że terminy sądowe będą ustalali sędzia z prokuratorem, bez udziału obrońcy. Adwokat z oskarżonym będą czekali na ustalenie terminu pod drzwiami, pomimo deklarowanej równości stron – mówi prezes Zwara.
240 zł - może otrzymać adwokat lub radca za prowadzenie sprawy o ubezwłasnowolnienie z urzędu
Mecenas Dębowski podkreśla, że adwokaci chcieliby, by do ewentualnego protestu dołączyli się również radcy prawni.
Arkadiusz Bereza, wiceprezes Krajowej Rady Radców Prawnych, przyznaje, że przedstawiciele adwokatury informowali o swoich planach.
Radcy niepewni
– Będziemy o tym rozmawiać podczas posiedzenia Krajowej Rady Radców Prawnych 12–13 czerwca – informuje wiceprezes Bereza. – Będą na nim dziekani poszczególnych izb. To od ich stanowiska zależy decyzja o naszych działaniach – podkreśla.
Minister sprawiedliwości Borys Budka mówi, że zapozna się z postulatami. – Dialog ze środowiskiem jest dla mnie bardzo ważny. Została już zlecona analiza rozporządzeń dotyczących stawek adwokackich i radcowskich. Będę rozmawiał na ten temat z przedstawicielami tych samorządów – obiecuje minister.