fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Adwokaci

Adwokaci szykują się do strajku - chodzi o stawki za urzędówki

Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Adwokaci postulują m.in. zmiany stawek za urzędówki. Chcą też mieć możliwość zgłaszania kandydatów do Trybunału Konstytucyjnego.

Niewykluczone, że adwokaci rozpoczną strajk. Zwracają się do Naczelnej Rady Adwokackiej, by ta podjęła uchwałę w sprawie protestu.

– Środowisko wrze – mówi Andrzej Zwara, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej. – Docierają do nas głosy adwokatów, którzy sugerują, że powinien zostać przeprowadzony strajk włoski, wstrzymanie wyznaczania adwokatów z urzędu, protesty pod Kancelarią Premiera. Jestem daleki od przesądzania, czy któraś z tych form protestu zostanie przeprowadzona. Będziemy o tym rozmawiać podczas plenarnego posiedzenia NRA 27 czerwca – zapowiada. Podkreśla też, że jego zdaniem „jakaś forma protestu" jest nieunikniona, jeśli rząd pozostanie bierny wobec postulatów samorządu adwokackiego.

Mówią „dosyć"

Rafał Dębowski, sekretarz NRA, uważa, że jeśli zostanie podjęta decyzja o proteście, to będzie on tak zorganizowany, by nie narażać adwokatów na odpowiedzialność zawodową. – Ciągle liczymy, że resort sprawiedliwości przyjrzy się naszym postulatom i rozpocznie z nami rzeczowe rozmowy – zaznacza.

Dziś memorandum przygotowane przez prezydium NRA ma trafić do ministra sprawiedliwości Borysa Budki.

42 tys. - tylu jest obecnie prawników wykonujących zawód adwokata i radcy prawnego

Adwokaci chcą się sprzeciwić m.in. niskim stawkom za sprawy z urzędu. W resorcie są złożone propozycje zmian rozporządzeń przygotowane przez środowisko adwokackie i radcowskie, przewidujące m.in. podwyższenie stawek, na podstawie których wyliczane są zwroty kosztów procesu od strony przegranej.

Prezes Zwara podkreśla, że środowisko jest oburzone nie tylko niskimi stawkami za sprawy z urzędu, niewaloryzowanymi od 13 lat, ale także m.in. zmianami w projekcie ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, z którego w trakcie prac sejmowych wykreślono przepisy pozwalające środowiskom prawniczym na zgłaszanie kandydatów na sędziów TK i obniżono wymogi dla sędziów.

– Projektowane rozporządzenia do nowelizacji procedury karnej także uderzają w obywateli, m.in. pozwalają na kontrolę korespondencji między obrońcą a zatrzymanym, określają, że terminy sądowe będą ustalali sędzia z prokuratorem, bez udziału obrońcy. Adwokat z oskarżonym będą czekali na ustalenie terminu pod drzwiami, pomimo deklarowanej równości stron – mówi prezes Zwara.

240 zł - może otrzymać adwokat lub radca za prowadzenie sprawy o ubezwłasnowolnienie z urzędu

Mecenas Dębowski podkreśla, że adwokaci chcieliby, by do ewentualnego protestu dołączyli się również radcy prawni.

Arkadiusz Bereza, wiceprezes Krajowej Rady Radców Prawnych, przyznaje, że przedstawiciele adwokatury informowali o swoich planach.

Radcy niepewni

– Będziemy o tym rozmawiać podczas posiedzenia Krajowej Rady Radców Prawnych 12–13 czerwca – informuje wiceprezes Bereza. – Będą na nim dziekani poszczególnych izb. To od ich stanowiska zależy decyzja o naszych działaniach – podkreśla.

Minister sprawiedliwości Borys Budka mówi, że zapozna się z postulatami. – Dialog ze środowiskiem jest dla mnie bardzo ważny. Została już zlecona analiza rozporządzeń dotyczących stawek adwokackich i radcowskich. Będę rozmawiał na ten temat z przedstawicielami tych samorządów – obiecuje minister.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA