fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Media

Przegląd prasy: Dwie gazety na piątek

Piotr Jendroszczyk
Fotorzepa/Waldemar Kompała
Długi weekend zrobiła sobie część mediów. Dzisiaj na rynku pojawiły się zaledwie dwa dzienniki opinii. Dominują wydarzenia na Ukrainie oraz rozważania na temat polskiej polityki.

"Rzeczpospolita" informuje na pierwszej stronie, że nowe przepisy pozwalające na odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości mogą być niezgodne z konstytucją. Takiego zdania jest Helsińska Fundacja Praw Człowieka, która wystąpiła do Rzecznika Praw Obywatelskich, aby ten zakwestionował nowe przepisy w Trybunale Konstytucyjnym. Wątpliwości budzi podwójne karanie w postaci nie tylko utraty prawa jazdy, ale i 500 zł mandatu oraz 10 punktów karnych.

"Gazeta Wyborcza" zajmuje się na stronie tytułowej nauką języka obcego w przedszkolach, który to program startuje we wrześniu. Wielu rodziców zgłasza obiekcje będąc przekonanymi, że nauką zajmą się nieprzygotowane przedszkolanki. Obie gazety piszą o Ukrainie, gdzie w środę Rosjanie przypuścili atak na ukraińskie pozycje.

W "Rzeczpospolitej" wywiad z Borysem Kolesnikowem, szefem Bloku Opozycyjnego utożsamianego nie rzadko z Partią Regionów byłego prezydenta Wiktora Janukowycza, z której się wywodzi. Ma jasną koncepcję przeprowadzenia decentralizacji Ukrainy i przyznania wszystkim 25 regionom specjalnego statusu, przede wszystkim zaś Donbasowi, gdzie powinny zostać przeprowadzone wybory. Jego zdaniem nie stoi to w sprzeczności z integralnością terytorialną kraju. Nie podobają mu się ustawy rządu dotyczące UPA. To powinno zakończyć wojnę. Kolesnikow twierdzi, że tego wymaga pragmatyzm polityczny. To zdecydowanie inny program niż rządu, który zapowiada, że ma 60 tys. żołnierzy gotowych dać odpór uderzeniu Rosjan. Powstaje pytanie, czy w imię pragmatyzmu właśnie prezydent Putin skoncentrował na granicy z Ukrainą potężną grupę uderzeniową swej armii i czy w imię pragmatyzmu otrzymał zaproszenie z Watykanu.

Bez rewelacji w polityce

W "Rzeczpospolitej" Roman Kuźniar, doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego wraca do sprawy konwencji w sprawie zwalczania przemowy wobec kobiet. Przyznaje rację jej przeciwnikom zgłaszającym zastrzeżenia co do sformułowania "płeć społeczno-kulturowa". Jego zdaniem jest to dziwoląg pozwalający sugerować, że prócz płci biologicznej istnieje również równorzędna płeć społeczno-kulturowa. "Nic bardziej błędnego" - pisze Kuźniar przyznając jednak, że to sformułowanie może budzić obawy określonych środowisk.

Dziennik informuje także o wojnie pomiędzy CBA a szefem Klubu PSL posłem Janem Burym, czołową postacią koalicji rządzącej. W tle jest tzw. afera podkarpacka.

"Rzeczpospolita" zastanawia się czy prokurator IPN powinien ścigać ostatniego świadka wykonania wyroku śmierci na rotmistrzu Witoldzie Pileckim? Na protokole wykonania wyroku śmierci rotmistrza widnieje podpis por. Ryszarda Mońko, wówczas zastępcy naczelnika więzienia przy ul. Rakowieckiej w Warszawie.

Także w "Gazecie Wyborczej" sporo materiałów na temat sytuacji politycznej w Polsce. Jest więc obszerny wywiad z Robertem Biedroniem o tym, kto ma szanse na zostanie mesjaszem lewicy.

Są i rozważania na temat triumfalizmu ludzi Kukiza, który może ich zgubić - jak pisze Andrzej Brzeziecki.

"GW" cytuje także słowa z kardynała Kazimierza Nycza na procesji Bożego Ciała o tym, że referendum w Irlandii w sprawie związków partnerskich tej samej płci, to poważne ostrzeżenie dla całej Europy i Polski. Jest to punkt wyjściowy do rozważań o tym, co ma Boże Ciało do in vitro.

Dochody najbiedniejszych rosną wolniej

"Rzeczpospolita" informuje na swych stronach ekonomicznych, że Polacy są coraz bogatsi i w latach 2007- 2014, a więc za czasów PO, przeciętny dochód na osobę w gospodarstwach domowych wzrósł o 44 proc. nominalne. Przy uwzględnieniu inflacji wzrost ten wyniósł 24 proc. Jednak dochody najbiedniejszych wzrosły zaledwie o 15 proc.

Amazon, największy sprzedawca internetowy na świecie uruchomi swój czwarty w Polsce magazyn, zapewne w okolicy Strykowa. W obecnych magazynach pracuje 6 tys. osób. Godny polecenia jest wywiad z Jambu Palaniappanem, szefem Ubera, który zapewnia, że nie jego firma pozostanie zawsze jedną z alternatyw na rynku transportowym i korporacje taksówkowe nie są konkurencją dla firmy.

W "Rzeczpospolitej" jet też o projekcie ustawy o minimalnej karze 100 tys. zł dla supermarketów nakładających na dostawcę towarów opłat za przyjęcie towaru do sprzedaży czy promocję. "Gazeta" pisze o kłopotach, jakie ma PZL Mielec, który zamierza zwolnić 510 osób po przegranej w przetargu na śmigłowiec wielozadaniowy.

Kultura i sport

Przed jutrzejszym finałem Ligi Mistrzów wiele informacji w obu gazetach. W „Rzeczpospolitej" więcej. Warta polecenia jest informacja o książce Agnieszki Gołas o swym ojcu Wiesławie. W "GW" dodatek o Orange Warsaw Festival.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA