fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo karne

Prokuratorzy proszą ministra o opóźnienie reformy procedury karnej

Fotorzepa/Rafał Guz
O odłożenie w czasie nowego procesu karnego prosił wczoraj Andrzej Seremet Borysa Budkę, nowego ministra sprawiedliwości.

Sprawa vacatio legis wyznaczonego na 1 lipca 2015 r. nowego procesu karnego budzi coraz większe emocje. W środę Krajowa Rada Prokuratury powołała zespół, który pracuje nad specjalną uchwałą w sprawie vacatio legis. Rada ma zabrać głos na prośbę prokuratora generalnego, który chce wsparcia w postulatach kierowanych do ministra o zmianę terminu.

Z dyskusji, jaka toczyła się podczas obrad KRP, wynika, że prokuratorzy są zwolennikami reformy chcą, by zakończyła się powodzeniem. A dziś mają obawy co do finału.

W środę o zmianę terminu wejścia w życie kontradyktoryjnego procesu prosił bezpośrednio ministra Budkę Andrzej Seremet. Największe obawy prokuratorów budzą nie tyle przepisy wprowadzające nowy model procesu, ile te uchwalone w lutym 2015 r. Termin ich wejścia w życie ustalono także na 1 lipca 2015 r. To oznacza, że dla tak obszernych zmian przewidziano zaledwie czteromiesięczny okres dostosowawczy.

Resort sprawiedliwości jeszcze w końcu marca informował, że nie rozważa zmiany terminu. Na początku maja minister Budka mówił, że nie widzi powodu, by opóźnić reformę. Zapowiedział jednak szerokie konsultacje z prokuratorami i nie wykluczył żadnych wariantów.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA