fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Varufakis: jesteśmy blisko porozumienia

Premier Grecji Alexis Cipras
AFP
Zostanie zawarte w przyszłym tygodniu - twierdzi Jannis Varufakis , grecki minister finansów. Równocześnie zapewnia, że żadne porozumienie z wierzycielami nie zmieni polityki rządu Syrizy pod przywództwem premiera Alexisa Ciprasa

Takie oświadczenia nie wpływają dobrze na atmosferę prowadzonych negocjacji. Tym bardziej, że rząd w Atenach nie ma zamiaru wycofać się z przedwyborczych obietnic. To jest zasadniczą przyczyną trudności w przekonaniu wierzycieli,. że Grecja właściwie spożytkuje 7,2 mld . euro, które powinny jej zostać przekazane w ramach drugiego pakietu pomocowego.

Ale Grecja ma jeszcze nieco czasu na przeciąganie liny  gdyż spłata kolejnego kredytu Międzynarodowego Funduszu Walutowego w wys. 1,5 mld. euro,przypada na 5 czerwca tego roku. Brak przekazu najpóźniej tego dnia uruchamia procedurę bankructwa. Rząd Ciprasa nie ma już żadnych rezerw po opróżnieniu z resztek gotówki, szkoły, szpitale, kasy samorządów czy firm państwowych. Teoretycznie powinien więc doprowadzić do porozumienia z wierzycielami niemal za każdą cenę. Zapewnia jednak, żem będzie ono na tyle korzystne dla Grecji, że nie będzie potrzeby przeprowadzenia referendum.

Propozycje takie wiszą cały czas w powietrzu . Nie brak argumentów ,że jedynie w ten sposób Aleksis Cipras i jego ekipa mogłaby zachować twarz uzyskując poparcie większości społeczeństwa dla wynegocjowanego porozumienia. Nawet gdy Grecja otrzyma upragnioną transzę 7,2 mld euro nie uzdrowi to fatalnej sytuacji finansowej kraju. Konieczny będzie trzeci pakiet pomocowy ponad. Z dwu poprzednich do Aten napłynęło już prawie  240 mld euro.

Nowy pakiet to kolejne kredyty, wydłużenie spłaty istniejących i dodatkowe gwarancje. -Trzeci pakiet wchodzi w grę jedynie gdy Grecja zdecyduje się na przeprowadzenie reform - oświadczył właśnie Sigmar Gabriel, wicekanclerz Niemiec. Jest to jeden z nielicznych głosów wskazujących, że Grecja będzie jeszcze przez długie lata pacjentem wymagającym stałej reanimacji. To wszystko po uzyskaniu niemal 240 mld euro pomocy, umorzenia długów na ponad 100 mld euro.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA