Pracownica zatrudniona w porze nocnej nie może wykonywać tej pracy w czasie ciąży. Pracodawca ma obowiązek na ten okres zmienić jej rozkład czasu pracy w sposób umożliwiający wykonywanie zadań służbowych poza porą nocną, a jeżeli jest to niemożliwe lub niecelowe – przenieść ją na inne stanowisko, na którym realizacja obowiązków nie przypada na tę porę. W razie braku ww. opcji, trzeba zwolnić kobietę z obowiązku świadczenia pracy na ten czas. Wynika to z art. 1781 kodeksu pracy.
Wyrównanie stratyW sytuacji gdy zmiana rozkładu czasu pracy lub przeniesienie do innej pracy powoduje obniżenie wynagrodzenia, podwładnej przysługuje dodatek wyrównawczy (art. 179 § 4 k.p. w zw. z art. 1781 k.p.). Należy się on w wysokości różnicy między uposażeniem pobieranym przed przeniesieniem (obliczonym jak za urlop wypoczynkowy) a tym uzyskiwanym po przeniesieniu na inną posadę >patrz wyciąg.
Pracownica w okresie zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy z...
Dostęp do najważniejszych treści z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.